یکشنبه
۱ بهمن , ۱۳۹۶
کد خبر : 35792
۱۵:۴۱:۴۰ - چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶
84 views
آیا گیاه پالونیامی تواند جایگزین کونوکارپوس در خوزستان شود؟

آیا گیاه پالونیامی تواند جایگزین کونوکارپوس در خوزستان شود؟

کارگاه تخصصی و آموزشی ” کشت پالونیا  در خوزستان ” به میزبانی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در اهواز برگزار شد.  بررسی شرایط کاشت پالونیا در خوزستان در حاشیه این کارگاه تخصصی و آموزشی ، عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان درباره سابقه کشت این گونه گیاهی گفت: پالونیا گونه ...

کارگاه تخصصی و آموزشی ” کشت پالونیا  در خوزستان ” به میزبانی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در اهواز برگزار شد.

 بررسی شرایط کاشت پالونیا در خوزستان
در حاشیه این کارگاه تخصصی و آموزشی ، عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان درباره سابقه کشت این گونه گیاهی گفت: پالونیا گونه درختی سریع الرشد است که از سال ها قبل وارد کشور شده و مراحل سازگاری خود را طی کرده و در تولید صنایع چوب کاربرد دارد.
علی عرب افزود: از سال ها قبل زراعت چوب پالونیا در جنگل آموزشی دانشگاه علوم کشاورزی گرگان در چند هکتار صورت گرفته و از نهال این گونه درختی برای فضای سبز و زیباسازی ، توسط شهرداری های اصفهان ، مشهد و کرمان استفاده شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان افزود: دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان از ۲۵ سال قبل تحقیقات خود بر روی سازگاری پالونیا را آغاز کرده و اخیرا نیز قرار است کشت این گونه در خوزستان مورد بررسی آزمایشی قرار بگیرد ، تا اگر شرایط مهیا و نتایج بررسی ها مثبت بود ، در خوزستان مورد استفاده قرار گیرد.
علی عرب بیان داشت: گونه پالونیا چوب سبک و محکمی دارد که در صنایع چوب و همچنین قایق سازی ، کشتی سازی ، مبلمان ، صنایع دستی ، داروسازی و …. کاربرد فراوان دارد و در صورت راه اندازی و توسعه صنایع وابسته به این گونه در خوزستان ، می تواند جای خود را در استان بخوبی باز کند.ایجاد فضای سبز و صنایع کاغذسازی در خوزستان


در حاشیه این کارگاه تخصصی ، مدیر فعالیت های اقتصادی غیر نیشکری شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی ، گفت: گونه های پالونیا از درختان سریع الرشد بومی کشور چین است و به عنوان یک گونه با نیاز کم آبی مطرح است که به دلیل کاربرد و مصارف گوناگون آن از جمله در صنایع چوب ، بسرعت در کشورهای مختلف جهان توسعه یافته و بنا بر تحقیقات صورت گرفته می تواند در دمای بالای ۵۰ درجه نیز رشد کند.
جعفر فلاح پور افزود: به دلیل قابلیت ها و کاربردهای فراوان پالونیا ، با حضور اساتید مرکز تحقیقات و با همکاری معاونت کشاورزی توسعه نیشکر ، در سفر به گرگان از شرایط رشد و پرورش این گونه ، بازدید به عمل آمد و تصمیم بر آن شد تا شرایط کاشت آن در خوزستان مورد بررسی آزمایشی قرار گیرد.

وی بیان داشت: با توجه به کارکردهای فراوان پالونیا بخصوص در صنایع چوب و فضای سبز ، در صورت مورد تایید قرار گرفتن ، کشت آن در خوزستان می تواند بسیار مفید واقع شود و جایگاه مناسبی را در صنایع استان از جمله کاغذسازی و مبلمان و فضای سبز و … باز نماید.
مدیر فعالیت های اقتصادی غیر نیشکری شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در ادامه افزود: ۴۰۰ اصله گونه پالونیا به منظور بررسی و تطابق با شرایط اقلیمی رشد آن در خوزستان خریداری شده تا در واحدهای های شمال و جنوب استان کشت آزمایشی شود و در صورت تطابق و سازگاری با شرایط آب و هوایی استان ، در حجم انبوه کشت و در گسترش فضای سبز و جلوگیری از ریزگردها موثر واقع شود.

آیا پالونیا  می تواند جایگزین کونوکارپوس در خوزستان شود؟

سالیان سال است فضای سبز شهرهای استان بخصوص کلانشهر اهواز تنها با استفاده از کونوکارپوس توسعه یافته است و در کنار ایجاد یک فضای یکدست و خسته کننده ، این گونه گیاهی در اظهارات ضد و نقیض مخاطرات متعددی را در حوزه شهری و بهداشتی و …. ایجاد کرده است.
لذا با توجه به کاربرد فراوان گونه پالونیا در ایجاد فضای سبز و همچنین صنایع چوب و … در صورت تطابق این گونه گیاهی در استان و امکان رشد و مزیت کم آب خواهی آن ، شاید پالونیا بتواند به عنوان گزینه ای جدی جای خود را در فضای سبز استان باز کند. البته باید تا آن زمان منتظر تایید نظر کارشناسان و محققان در خصوص میزان سازگاری آن در خوزستان ماند.

   

دانلود جزوه آموزشی ۱

دانلود جزوه آموزشی۲

 

 

بر چسب ها:
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

گزارش تصویری

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
css.php