سه شنبه
۱ اسفند , ۱۳۹۶
کد خبر : 33982
۵:۳۰:۵۴ - یکشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۶
12 views
افزایش ۱۱ درصدی تولید فراورده‌های عسل تا سال ۹۹/ رشد ۳ برابری تولید ژل رویال طی ۳ سال

افزایش ۱۱ درصدی تولید فراورده‌های عسل تا سال ۹۹/ رشد ۳ برابری تولید ژل رویال طی ۳ سال

نیشکرنیوز: تولید عسل و فراورده‌های آن در دولت یازدهم رشدی قابل توجه داشته و قرار است این مسیر با شتاب بیشتری در سال‌های آینده دنبال شود. به گزارش خبرنگار ایانا، معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی برای رشد ۱۱ درصدی تولید فراورده‌های زنبور عسل تا سه سال دیگر برنامه‌ریزی کرده است. هم‌اکنون طبق آخرین آمارها ...

نیشکرنیوز:

تولید عسل و فراورده‌های آن در دولت یازدهم رشدی قابل توجه داشته و قرار است این مسیر با شتاب بیشتری در سال‌های آینده دنبال شود.

به گزارش خبرنگار ایانا، معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی برای رشد ۱۱ درصدی تولید فراورده‌های زنبور عسل تا سه سال دیگر برنامه‌ریزی کرده است. هم‌اکنون طبق آخرین آمارها تولید عسل در ایران از ۷/۷۴ هزار تن در سال ۱۳۹۲ با رشد ۱/۹ درصدی به ۵/۸۱ هزارتن در سال ۱۳۹۵ رسیده است. این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال این مقدار تولید به ۸۵٫۵ هزار تن با حدود پنج درصد رشد، برسد. البته برآوردهای انجام گرفته بر اساس میزان ظرفیت کارگاه‌های تولیدی و همچنین حمایت‌هایی که قرار است از این زیربخش دامپروری صورت گیرد، این میزان تولید با رشدی ۱۱ درصدی به ۹۴٫۹ هزار تن تا سال ۹۹ خواهد رسید.


آمارها نشان می‌دهد که میزان تولید ژل رویال از سال ۹۲ تا ۹۵ بیش از سه برابر شده است. این مقدار برای محصولات دیگر مانند گرده گل و بره‌موم ۱٫۵ برابر شد. بنابراین رسیدن به هدفگذاری تعیین شده در سال ۹۹ چندان دور از انتظار نیست. ضمن اینکه معاونت امور دام برای این مسیر، راهکارهای ویژه‌ای را اندیشیده است.

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهند که میزان فراورده‌های حاصل از زنبور عسل مانند ژل رویال، گرده گل و بره‌موم نیز تا سال ۹۹ بیش از ۴۶ درصد رشد داشته باشند. به عبارتی مقرر شده که تولید ژل رویال از ۹۴۷ به ۱۳۸۶ کیلوگرم، گرده گل از ۳۰ هزار و ۷۰۸ به ۴۴ هزار و ۹۵۹ کیلوگرم و بره‌موم از ۲۰۲ هزار و ۷۹۸ به بیش از ۲۹۶ هزار کیلوگرم تا سال ۱۳۹۹ برسد.

برنامه ریزی جهت تولید ژل رویال و گرده گل با هدف خروج از تک محصولی بودن برای زنبورداران کشور و نیز تکمیل زنجیره تولید و توزیع ملکه‌های بریدر (‌اصلاح نژاد شده‌) طرح اصلاح‌نژاد در جمعیت‌های بسته از جمله اقداماتی است که می‌تواند ظرفیت تولید عسل و فراورده‌های آن را در کشور افزایش دهد.

V-

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

گزارش تصویری

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
css.php