یکشنبه
۱ بهمن , ۱۳۹۶
کد خبر : 31352
۹:۰۱:۵۶ - سه شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۶
81 views
اینفوگرافیک دانستنی های محیط زیستی صنعت نیشکر

اینفوگرافیک دانستنی های محیط زیستی صنعت نیشکر

نیشکرنیوز: نیشکر گیاهی منحصر به فرد است که محصولات تولید شده از آن می توانند به جای نفت و مواد شیمیایی مورد استفاده قرار بگیرند. برخلاف سوخت های فسیلی، محصولات نیشکری سازگار با محیط زیست هستند، اما متاسفانه هنوز آن طور که شایسته است نیشکر مورد توجه قرار نگرفته است. توسعه در کشورهای جهان سوم ...

نیشکرنیوز: نیشکر گیاهی منحصر به فرد است که محصولات تولید شده از آن می توانند به جای نفت و مواد شیمیایی مورد استفاده قرار بگیرند. برخلاف سوخت های فسیلی، محصولات نیشکری سازگار با محیط زیست هستند، اما متاسفانه هنوز آن طور که شایسته است نیشکر مورد توجه قرار نگرفته است.

توسعه در کشورهای جهان سوم با ناپایداری و بروز ناهنجاری در محیط زیست توأم بوده است. در ایران به ویژه از چند دهه پیش که بحث توسعه و تدوین برنامه های زمانبندی پنج ساله برای دستیابی به اهداف توسعه ای مطرح شده، تخریب های زیست محیطی به شکل بارزتری نمود عینی یافته است که نمادهای شاخص آن را می توان در کاهش نگران کننده سطح جنگل ها و مراتع، آلودگی آب های کشور و تقریباً نگرانی در خصوص آب های داخلی، کاهش مناطق بکر و دست نخورده طبیعی، آلودگی خاک و هوا و… مشاهده کرد.

خوشبختانه در پی شکل گیری نهضت جهانی حفاظت محیط زیست و تأسیس سازمان حفاظت محیط زیست در کشورمان رفته رفته امور توسعه ای تحت نظارت قرار گرفته و به ویژه پس از تصویب اصل مترقی پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی که در آن حفاظت از محیط زیست وظیفه ای عمومی تلقی شده و هرگونه اقدامی که با تخریب محیط زیست تلازم پیدا کند، منع و محکوم شده است، تمامی فعالیت های توسعه ای در بخش های مختلف کشاورزی، صنعتی و خدماتی ضابطه مند شده و تحت کنترل قرار گرفته اند.

مناطق کشت نیشکر که در سال ۱۳۶۸ با تصویب هیئت محترم وزیران با هدف اصلی تأمین بخشی از شکر موردنیاز و کاهش وابستگی کشور به واردات شکر و همچنین بهره برداری از صنایع جانبی آن در قالب ۷ کشت و صنعت بزرگ و صنایع جانبی وابسته به آن به وجود آمده است. نمونه ای است که به عنوان یک واحد عظیم اقتصادی در امر حفاظت محیط زیست پیشتاز و پیشگام بوده و ۱۰ سال قبل از تصویب قانون ارزیابی اثرات توسعه در محیط، با انجام مطالعات زیست محیطی در امر مکان یابی و امکان سنجی، سنگ بنای آغازین خود را بر پایه سازگاری با محیط زیست بنیان گذارده است و پس از قانونمند شدن ارزیابی اثرات زیست محیطی نیز تلاش کرده که یکی از همراه ترین واحدهای عظیم کشاورزی صنعتی با اهداف توسعه پایدار و سازمان متولی آن در کشور باشد و تلاش کرد با برداشت هر گام به جلو، خدمتی را به عرصه گسترده محیط زیست استان خوزستان تقدیم داشته او پیامدهای ناشی از توسعه را به حداقل برساند که در این خصوص می توان به این امر اشاره کرد که ثبت هفت پروژه توسعه نیشکر از ۱۳ پروژه ثبت شده ایران تحت عنوان مکانیسم توسعه هوای پاک از سوی سازمان ملل متحد، بهره برداری از ۵ تصفیه خانه مدرن پساب صنعتی، ایجاد گستره سبزی معادل ۵۰۰ هزار هکتار، حرکت به سمت بهره برداری حداکثری از برداشت سبز و مبارزه صد در صدی و بیولوژیک با مهمترین آفت ساقه خوار نیشکر یعنی کرم ساقه خوار نیشکر و حذف کامل مواد شیمیایی در فرآیند این مبارزه بخشی از فعالیت های زیست محیطی محسوب می شود.

 

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

گزارش تصویری

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
css.php