سه شنبه
۱ اسفند , ۱۳۹۶
کد خبر : 5504
۹:۱۵:۰۰ - دوشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۴
184 views
بازدید اعضاء زیرکارگروه زراعت و کنترل محصول از کشت ماشینی (پلنتر) نیشکر در کشت و صنعت حکیم فارابی

بازدید اعضاء زیرکارگروه زراعت و کنترل محصول از کشت ماشینی (پلنتر) نیشکر در کشت و صنعت حکیم فارابی

[ad_1] بازدید اعضاء زیرکارگروه زراعت و کنترل محصول از کشت ماشینی (پلنتر) نیشکر در کشت و صنعت حکیم فارابی (۹۴/۰۷/۱۳)اعضاء زیرکارگروه زراعت و کنترل محصول موسسه تحقیقات و آموزش توسعه نیشکر با هدف آشنایی با کارکرد عملیاتی دستگاه پلنتر جدید که در کشت و صنعت فارابی مستقر است در مورخه ۹۴/۷/۰۵ از این دستگاه  بازدید ...

[ad_1]

بازدید اعضاء زیرکارگروه زراعت و کنترل محصول از کشت ماشینی (پلنتر) نیشکر در کشت و صنعت حکیم فارابی (۹۴/۰۷/۱۳)
اعضاء زیرکارگروه زراعت و کنترل محصول موسسه تحقیقات و آموزش توسعه نیشکر با هدف آشنایی با کارکرد عملیاتی دستگاه پلنتر جدید که در کشت و صنعت فارابی مستقر است در مورخه ۹۴/۷/۰۵ از این دستگاه  بازدید نمودند. سازنده پلنتر در مورد ساخت و نحوه کار دستگاه توضیحاتی ارایه نمودند و سپس به سوالات طرح شده از سوی اعضاء زیرکارگروه پاسخ دادند.

این دستگاه شامل مخزن ساقه نیشکر با ظرفیت حدود ۵-۳ تن (از نوع کشنده)، مخزن کود جامد با گنجایش ۲۵۰ کیلوگرم، فاروئر دو ردیفه و دیسکاور است. راندمان دستگاه به طور متوسط ۰٫۳ هکتار(۶ فارو) می باشد. این دستگاه نیمه مکانیزه بوده و سیستم تغذیه آن بوسیله  نیروی کارگری تأمین می شود. کارگران قسمت تغذیه، ساقه ها را از مخزن  به سمت واحد برش هدایت می کنند. پس از برش قلمه ها با طول حدود ۴۵ سانتی متر،آنها از طریق لوله سقوط در کف شیارهای حفر شده بوسیله قسمت فاروئر قرار گرفته و با لایه ای از خاک چوشانده می شوند. در این دستگاه فواصل خطوط کشت، عمق کشت، میزان همپوشانی قلمه ها، ارتفاع لایه خاک روی قلمه، میزان کود ریزی و سایر ابعاد کار قابل تنظیم است. کار دستگاه به گونه ایست که ابتدا جویچه هایی با فاصله ۴۵ سانتی متر در خاک ایجاد می گردد و  ابتدا کود و سپس قلمه  در جویچه ها قرار میگیرند و سپس کاورینگ انجام می شود.  در پلنتر نیشکر، تنظیم فاصله یکنواخت میان قلمه های کاشته شده و همپوشانی مطلوب آنها مهمترین عوامل کیفی کار محسوب می شوند زیرا باعث کاهش هزینه عملیات واکاری می گردد. از  طرفی کاهش میزان مصرف قلمه در عملیات کاشت مکانیزه نیشکر با توجه به بالا بودن هزینه تهیه آن از نظر اقتصادی مهم است. این دستگاه بعد از توضیحات سازنده ،در مزرعه فعال شد و کیفیت و کمیت کار آن بررسی گردید.

[ad_2]

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

گزارش تصویری

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
css.php