دوشنبه
۲ بهمن , ۱۳۹۶
کد خبر : 26184
۰:۴۲:۳۰ - پنج شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
77 views
تاکید بر ظرفیت ها/اقتصاد مقاومتی فرصتی برای ارتباط بین صنعت و دانشگاه/تولید ۴۰ درصد شکر کشور با رویکرد اقتصاد مقاومتی

تاکید بر ظرفیت ها/اقتصاد مقاومتی فرصتی برای ارتباط بین صنعت و دانشگاه/تولید ۴۰ درصد شکر کشور با رویکرد اقتصاد مقاومتی

به گزارش نیشکرنیوز، صنعت نیشکر در استان خوزستان با تولید بیش از هفت میلیون تن نیشکر سهمی معادل پنجاه درصد محصولات زراعی استان خوزستان را داراست. و شرکت توسعه نیشکر نیز موفق شده در طول شش سال گذشته تولید خود را از ۱۵۷ هزار تن شکر به بیش از ۵۸۸ هزار تن شکر برساند لذا ...

به گزارش نیشکرنیوز، صنعت نیشکر در استان خوزستان با تولید بیش از هفت میلیون تن نیشکر سهمی معادل پنجاه درصد محصولات زراعی استان خوزستان را داراست. و شرکت توسعه نیشکر نیز موفق شده در طول شش سال گذشته تولید خود را از ۱۵۷ هزار تن شکر به بیش از ۵۸۸ هزار تن شکر برساند لذا توسعه نیشکر به تنهایی ۴۰ درصد شکر تولیدی کشور را تامین می‌کند و بزرگترین تولید کنند شکر کشور محسوب می‌شود و علاوه بر شکر، تولید شکر قهوه‌ای، شکر دارویی و شکر طعم‌دار را نیز به مرحله بهره‌برداری رسانده و تلاش کرده با تنوع بخشیدن به محصول تولیدی خود، جهت تامین نیاز داخلی، گام بردارد. در ادامه گفت و گوی خبرنگار نیشکرنیوز را با مهندس صادقی مدیرعامل شرکت توشعه نیشکر و صنایع جانبی خواهید خواند.

↙️لطفاً در ابتدا و پیش از پرداختن به موضوع اقتصاد مقاومتی به معرفی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی آن بپردازید.

به سبب نیاز کشور به شکر و جلوگیری از واردات آن، در سال ۱۳۶۲ شورای شکر تشکیل و طی مطالعاتی که از سال ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۵ توسط صندوق مطالعات شکر صورت گرفت، ضرورت تاسیس شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی به تصویب مجلس رسید، این شرکت در سال ۱۳۶۹ تاسیس شد و اجرای طرح مطالعاتی مذکور را بر عهده گرفت. بند(هـ) تبصره ۲۹ قانون برنامه اول، وزارت کـشاورزی (وقت) را مکلف نمود تا به منظـور خودکفایی در تامین شکر مورد نیاز کشور به ایجاد ۷ واحد کشت و صنعت نیشکری به وسعت ۸۴ هزار هکتار به منظور کشت نیشکر و احداث کارخانجات شکـر، تصفیه شکـر، خوراک دام، تخته صنعتی (MDF) و کارخانجات بیوتکنولوژی مورد نیاز کشور از قبیل خمیرمایه و الکل با ظرفیت مناسب اقدام کند. در همین راستا در حال حاضر شرکت توسعه نیشکر با هفت کشت و صنعت نیشکری و صنایع جانبی تولید کننده الکل، خمیرمایه، MDF و خوراک دام، بزرگترین تولید کننده شکر و الکل و خمیرمایه در کشور و از جمله مهمترین تولید کننده‌گان MDF و خوراک دام می‌باشد.

↙️شرکت شما در راستای اقتصاد مقاومتی چه اقداماتی انجام داده است.

از آنجا که شرکت توسعه نیشکر بر بستر فعالیت کشاورزی بنیان گذاشته شده است اندیشه اقتصاد مقاومتی تجانس غیر قابل انکاری با فعالیت در بخش کشاورزی دارد در همین راستا توانستیم با اتکا به این اندیشه و تبدیل این اندیشه به برنامه‌های عملیاتی ظرفیت قابل توجهی را در صنعت نیشکر متبلور کنیم.

شاید مهمترین آرمان اقتصاد مقاومتی تاکید بر ظرفیت‌ها، دانش و پتانسیل موجود در نیروی انسانی جوان و خلاق کشور است که توسعه نیشکر نیز بهره قابل توجهی از این ظرفیت‌ها برده است.

ما توجه به اقتصاد مقاومتی را در چندین حوزه، عملیاتی کرده‌ایم. حوزه نخست بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت منابع انسانی جوان، تحصیل کرده بود که امکان دورخیز به سمت یک جهش تولیدی را رقم زد تاکید بر تجربه – دانش فنی و خلاقیت نیروی انسانی و انگیزه قابل توجه آنان برای دستیابی به موفقیت، سرمایه‌ی قابل توجهی در اختیار ما گذاشت.

حوزه دیگر اقتصاد مقاومتی عارضه‌یابی و آسیب‌شناسی تمامی روندهای تولیدی و بهره‌وری بود که در یک برنامه‌ریزی منسجم با مشارکت نیروی انسانی متخصص، موفق شدیم تمامی بخش‌های صنعت، کشاورزی و تحقیقات کاربردی را آسیب شناسی کنیم و در یک هدف‌گذاری قابل دسترس، نقاط ضعف را مرتفع و تولید را در مسیر رشد و پویایی قرار داریم.

حوزه دیگری که از اقتصاد مقاومتی نشات می‌گیرد توجه به شرکت‌های دانش بنیان و استفاده از ظرفیت آنها در بخش‌های مرتبط صنعت و کشاورزی بود اقتصاد مقاومتی فرصتی فراهم آورد که بر مشکل تاریخی ارتباط بین صنعت و دانشگاه و ارتباط بین فعالیت اجرایی و فعالیت دانش محور فائق بیایم این شرکت‌ها نگاه یک سویه و سخت افزاری به بخش صنعت و کشاورزی را به سوی رویکرد نرم‌افزاری به این حوزه‌ها تغییر می‌داد، ما تلاش کردیم فعالیت‌های کلان تولیدی را به مجموعه‌ای از پروژه‌های دانش بنیان متصل کنیم و با تعریف ده‌ها پروژه علمی و کاربردی، شادابی و چابکی و خلاقیت علمی شرکت‌های دانش بنیان را به فعالیت‌های عظیم صنعت و کشاورزی پیوند زدیم و در این راستا موسسه تحقیقات نیشکر را بعنوان موسسه‌ای که راهبری علمی فعالیت‌های صنعت نیشکر را بر عهده دارد تقویت کردیم بودجه تحقیقاتی آن را بیش از بیست برابر کردیم و این موسسه را بازرس و پایش‌گر اصلی تمامی عرصه‌های تولید معرفی کردیم این موسسه نظارت کامل و مستمر و مداومی بر کل فرآیند تولید دارد و خود موسسه نیز در یک ارتباط منسجم با دانشگاه‌‌ها و دپارتمان‌های تحقیقات جهانی و شرکت‌های دانش بنیان و از سوی دیگر مرتبط با کل عملیات تولید تجاری نیشکر قرار دارد و ماحصل این رویکرد علمی باعث شد که جهش تولیدی حاصل شود.

ما در صنعت نیشکر استراتژی نگاه به بیرون را براساس موازین اقتصاد مقاومتی بدل به نگاه به درون کردیم البته این خودباوری و اتکای به درون به معنای بریدن از جهان و ایزوله شدن نبود بلکه بهره‌ بردن از دانش جهانی و تحقیقات علمی و کاربردی در بالاترین سطح جهانی از طریق پژوهش و آموزش مداوم، بخشی از روند فعالیت بود که پشتوانه همه این فعالیت‌ها نیروی انسانی جوان، متخصص و با انگیزه بوده است. در زمینه صنایع جانبی نیز این شرکت بزرگترین تولید کننده الکل کشور با تولید بیش از ۳۳ میلیون لیتر الکل در سال، بزرگترین تولید کننده خمیرمایه با تولید حدود ده هزار تن خمیرمایه در کشور و همچنین تولید کننده MDF از باگاس نیشکر و تولید کننده خوراک دام نیز می‌باشد.

 [highlight] از آنجا که در حال حاضر در مجموع بیش از ۱۴ میلیون تن محصولات زراعی و باغی در استان خوزستان تولید می‌شود که از این میزان بیش از ۷ میلیون تن آن نیشکر است و شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی حدود ۴۳ درصد محصولات کشاورزی خوزستان را به خود اختصاص داده است. [/highlight]

 

شرکت توسعه نیشکر در حال حاضر حدود ۱۸۸۳۵ (هیجده هزار و هشتصد و سی و پنج) نفر اشتغال مستقیم دارد که از این میزان حدود ۶۶ درصد آن را شاغلین روستایی تشکیل می‌دهند گفتنی است در طول شش سال گذشته در مجموع حدود ۴ هزار نفر در بخش‌های مختلف این شرکت جذب کار مولد و پایدار شده‌اند.

 

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

گزارش تصویری

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
css.php