پنج شنبه
۲۸ دی , ۱۳۹۶
کد خبر : 44725
۱۵:۰۴:۲۶ - دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶
90 views
توضیح شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در خصوص یک مصاحبه؛  زهاب نیشکر منبع اصلی حیات تالاب “شادگان” است

توضیح شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در خصوص یک مصاحبه؛ زهاب نیشکر منبع اصلی حیات تالاب “شادگان” است

شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در توضیحی اعلام کرد: زهاب نیشکر در حال حاضر منبع اصلی حیات تالاب شادگان محسوب می‌شود. ...

ایسنا: متن توضیح این شرکت به شرح زیر است: “احتراماً پیرو انتشار سخنان نماینده مردم محترم شادگان با تیتر “گاومیش‌ها هم دیگر به آب تالاب شادگان لب نمی‌زنند” مورخ ۱۲ آذرماه ۱۳۹۶ و ادعای مکرر شوری آب تالاب شادگان به خاطر جاری شدن زهاب نیشکر، توضیحات ذیل جهت روشن شدن ابعاد موضوعات طرح شده، ارسال می‌گردد.

در ماه‌های اخیر مطالب متعددی در رابطه با تالاب شادگان در رسانه‌ها منعکس شده است که وجه مشترک اکثر این اظهارنظرها، غیرعلمی و غیرکارشناسی بودن آن است. لذا باید در این خصوص یاآور شد که تنها مرجع رسمی در رابطه با تالاب‌ها، سازمان حفاظت محیط زیست است که این مرجع بارها در مصاحبه‌های متعدد تأکید کرده است که زهاب نیشکر عامل بروز مشکلات زیست‌محیطی در تالاب شادگان نیست. اظهارنظرهای غیرعلمی و ورود افراد غیرمتخصص به موضوعات زیست‌محیطی تالاب شادگان، واکنش مدیرکل محیط زیست خوزستان را نیز به دنبال داشته است. اخیرا لاهیجان‌زاده مدیرکل محیط زیست استان در مصاحبه‌ای گفته است: “افرادی که متخصص واقعی تالاب‌ها هستند باید در این رابطه اظهارنظر کنند. برای اینکه بتوان درباره یک تالاب اظهارنظر کرد باید سالیان سال درس خواند و تحقیق کرد و در دل طبیعت تالاب‌ها قرار گرفت. آنگاه شاید بتوان در مورد یک تالاب اظهارنظر کرد. متأسفانه در حال حاضر همه خود را صاحب‌نظر در امور تالاب می‌دانند و اظهارنظر می‌کنند. این در حالی است که تالاب در علوم طبیعی، یکی از پیچیده‌ترین اکوسیستم‌های دنیا است و هیچ کسی حتی متخصصین به خودشان اجازه نمی‌دهند که به راحتی در مورد تالاب سخن بگویند.

اما در خصوص ورود زهاب نیشکر به تالاب شادگان باید گفت اگرچه بخشی از زه‌آب‌های نیشکر به تالاب شادگان می‌ریزد اما این اقدام با مجوز سازمان محیط زست و به دلیل کمبودهای ناشی از خشکسالی و عدم تأمین حقابه این تالاب صورت می‌گیرد و شرکت توسعه نیشکر این آمادگی را دارد که اگر تشخیص داده شود که زه‌آب کشت و صنعت‌های این شرکت برای تالاب شادگان خطر محیط زیستی ایجاد می‌کند، در کمتر از ۴۸ ساعت از ریختن زه‌آب به تالاب جلوگیری کند. ولی به گفته مسئولان محیط زیست، تالاب شادگان زنده به زه‌آب کشت و صنعت‌های شرق این شرکت است و مجدداً یادآور می‌شویم با هزینه انجام شده برای احداث کانال انتقال زه‌آب نیشکر به سمت خوریات و دریا امکان حذف زه‌آب از تالاب شادگان وجود دارد اما همچنان که گفته شد مسئولین ذیربط اصرار به جاری نمودن زه‌آب واحدهای سه‌گانه شرق این شرکت به تالاب یاد شده را دارند. زیرا این زهاب در حال حاضر منبع اصلی حیات تالاب محسوب می‌شود.

در همین زمینه نیز اخیرا مسعود باقرزاده کریمی معاون امور تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم مورخ ۱۷ شهریورماه ۱۳۹۶، به صراحت گفته است که “زه‌آب‌های نیشکر عامل بروز مشکلات زیست محیطی در تالاب شادگان نیست”. وی درباره اینکه آیا زه‌آب‌های نیشکر نیز در بروز مشکلات زیست محیطی در شادگان اثرگذار بوده است یا خیر گفته است که “در بحث نیشکر فعالیت‌ها از سال ۸۰ آغاز شده و تاکنون مشکل خاصی در این باره ایجاد نشده است.”

همچنین مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان نیز در گفتگو با خوزنیوز مورخ ۲۶ مهرماه ۱۳۹۶ هدایت زهاب نیشکر به تالاب شادگان را مصوبه شورای تأمین خوزستان دانسته و گفته است که “در سال ۷۹، به دلیل مشکلاتی که در آبادان ایجاد شد شورای تأمین خوزستان تصمیم گرفت تا زهاب نیشکر وارد تالاب شادگان شود. پس از آن نیز شرکت توسعه نیشکر مکلف شد تا برای انتقال زهاب به دریا کانالی احداث نماید، این کانال نیز با صرف هزینه‌های میلیاردی احداث و زهاب به سمت دریا هدایت شد. در سال ۸۸ یا ۸۹ به تدریج که EC زهاب نیشکر پایین آمد به خاطر خشکسالی‌های سالیان اخیر و بنا بر تقاضای مردم محلی و به منظور احیای تالاب، بخشی از زهاب نیشکر به تالاب شادگان هدایت شد و حتی بخش‌هایی از زهکش نیز توسط خود مردم تخریب گردید تا زهاب نیشکر وارد تالاب شود. در حال حاضر نیز زهاب نیشکر با شرایط تالاب شادگان همخوانی دارد.”»

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

گزارش تصویری

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
css.php