شنبه
۳۰ دی , ۱۳۹۶
کد خبر : 34960
۶:۲۷:۰۹ - سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶
5 views
تولید غذای فراسودمند از خاک‌های شور/راهکار زیستی برای مقابله با آفت شالیزار

تولید غذای فراسودمند از خاک‌های شور/راهکار زیستی برای مقابله با آفت شالیزار

نیشکرنیوز: رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی برنج تراریخته مقاوم به کرم ساقه خوار را از جمله راهکارهای زیستی برای مقابله با این آفت مزارع شالی دانست و گفت: تولید گیاه سالیکورنیا در زمین‌های شور از دیگر دستاوردهای این پژوهشکده در راستای مقابله با تغییرات اقلیم است. دکتر نیر اعظم خوش خلق سیما چهارمین نمایشگاه زیست فناوری ...

نیشکرنیوز:

شالیزارهای برنج مازندران پس از باران

رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی برنج تراریخته مقاوم به کرم ساقه خوار را از جمله راهکارهای زیستی برای مقابله با این آفت مزارع شالی دانست و گفت: تولید گیاه سالیکورنیا در زمین‌های شور از دیگر دستاوردهای این پژوهشکده در راستای مقابله با تغییرات اقلیم است.

دکتر نیر اعظم خوش خلق سیما چهارمین نمایشگاه زیست فناوری ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اقدامات و دستاوردهای این پژوهشکده افزود: در حال حاضر ۸۰۰ میلیون هکتار از اراضی دنیا تحت تاثیر شوری است و منابع آب شیرین به کمتر از ۲٫۵ درصد در دنیا کاهش یافته است ضمن‌ آنکه با توجه به تغییرات اقلیم بخش اعظمی از اراضی و آب‌های کشور به سمت شور شدن پیش می‌رود.

وی با اشاره به آمارهای سازمان خواروبار جهانی خاطرنشان کرد: بر این اساس در سال ۲۰۰۰ میلادی وسعت خاک‌های شور ایران با شوری متوسط حدود ۵٫۲۵ میلیون هکتار و با شوری بالا در حدود ۵٫۸ میلیون هکتار است.

خوش خلق سیما کشت و تولید گیاهان هالوفیت(سالیکورنیا) در مناطق و آب‌های شور را یکی از راهبردهای کارآمد برای این چالش عنوان کرد و یادآور شد: کشت سالیکورنیا برای تولید علوفه، جلوگیری از طوفان‌های ریز گرد، تولید روغن و سایر فرآورده‌های زیستی مناسب است.

رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی با اشاره به کشت سالیکورنیا در این پژوهشکده، اظهار کرد: با استفاده از روش‌های شور ورزی و فناوری‌های نوین، خاک و آب شور دیگر نمی‌تواند مانعی برای کشاورزی باشد.

به گفته وی سالیکورنیا گیاه گوشتی است که قابلیت کشت در زمین‌های غیر زراعی و آبیاری با آب دریا را دارد و دارای مواد معدنی مانند منیزیم، پتاسیم، مس، آهن، منگنز و روی است که از آن به عنوان «غذای فراسودمند» یاد می‌شود.

وی افزود: اقدام دیگر ما کشت بافت سیب است. به خاطر رفع آلودگی از باغ های کشور، از طریق کشت بافت، تلاش می‌کنیم نهال سالم در اختیار کشاورزان قرار گیرد. در عین حال تنوع زیستی را نیز مدنظر داریم.

خوش خلق سیما کشت بافت را یکی دیگر از دستاوردهای تحقیقاتی این پژوهشکده نام برد و ادامه داد: ما اولین پژوهشکده در کشور هستیم که کشور را از «مینی‌تیوبر سیب زمینی» (غده‌های حاصل از کاشت گیاهچه‌های درون شیشه‌ای در گلخانه‌) بی نیاز کردیم. این در حالی است که میلیون‌ها دلار صرف خرید بذر سیب زمینی از خارج می‌شد.

رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی کرم ساقه خوار برنج را از جمله آفت‌های کلیدی مزارع شالیکاری کشور دانست و یادآور شد: برای از بین بردن این آفت مقادیر زیادی سموم شیمیایی استفاده می‌شود که این امر موجب آلودگی محیط زیست می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: برنج تراریخته مقاوم به کرم ساقه خوار از جمله دستاوردهای پژوهشکده است که با بهره گیری از مهندسی ژنتیک تولید شده و این دستاورد می‌تواند برای مقابله زیستی با این آفت موثر باشد.

انتهای پیام

[ad_2]

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

گزارش تصویری

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
css.php