مدیرعامل موسسه تحقیقات و آموزش توسعه نیشکر گفت: با هدف کمک به ارتقای کمی و کیفی محصول در مزرعه در سال زراعی ۹۴- ۹۵، ۱۲ میلیون قطعه زنبور تلنموس به منظور مبارزه بیولوژیک با آفات در این موسسه تولید می شود.

امیر درخشان زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: زنبور تلنموس به جای استفاده از سموم شیمیایی و آفت کش که معایب زیست محیطی دارند برای مبارزه با مهمترین آفت نیشکر یعنی کرم ساقه خوار نیشکر به کار گرفته می شود.
وی اضافه کرد: احداث گلخانه گلدهی و راه اندازی آن، تولید بیش از ۱۲۰ هزار گیاهچه از طریق کشت بافت در ایستگاه شماره یک موسسه تحقیقات، معرفی دست کم گونه جدید نیشکری امید بخش و همچنین بهبود عملکرد سیستم آبیاری از اهداف و برنامه های مهم عملیاتی موسسه تحقیقات نیشکر در سال زراعی ۹۵-۹۴ است.
پروژه تکثیر و پرورش زنبور تلنموس با هدف جایگزینی مبارزه بیولوژیکی با آفات نیشکری به جای مصرف سموم شیمیایی اجرا شده است.
موسسه تحقیقات و آموزش نیشکر وابسته به شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در ۴۵ کیلومتری جاده اهواز به خرمشهر(جاده امام جعفر صادق (ع) ) قرار دارد.
شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی به عنوان بزرگترین شرکت تولید کننده شکر با ظرفیت اسمی ۷۰۰هزار تن از این محصول استراتژیک با هفت واحد کشت و صنعت تابع امیر کبیر، امام خمینی(ره)، میرزاکوچک خان، سلمان فارسی، فارابی، دهخدا و دعبل خزاعی در خوزستان فعالیت دارد.
امسال حدود ۵۰۳هزار شکر سفید در واحدهای هفتگانه شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی تولید شد.

Print Friendly

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

گامی موثر در ایجاد چرخه پاک در شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی

معاون کشاورزی شرکت کشت و صنعت نیشکر دعبل