پنج شنبه
۲۸ دی , ۱۳۹۶
کد خبر : 44736
۱۷:۰۳:۵۱ - سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶
268 views
دکترعبدعلی ناصری: استخدام نیروهای غیر بومی در مجموعه واحدهای توسعه نیشکر خلاف واقعیت است.

دکترعبدعلی ناصری: استخدام نیروهای غیر بومی در مجموعه واحدهای توسعه نیشکر خلاف واقعیت است.

نوشتاری از دکتر عبدعلی ناصری، استاد و مدیرگروه آبیاری و زهکشی دانشگاه شهید چمران اهواز وب سایت تابناک در بخش اجتماعی در تاریخ ۱۱ آذر ۱۳۹۶ تحت عنوان “زمین هایمان را به شرط استخدام خریدند، ولی نیروهای غیر بومی را استخدام کردند!“ مطالبی خلاف واقع را مطرح نموده که باعث گردید که اینجانب عبدعلی ناصری ...

نوشتاری از دکتر عبدعلی ناصری، استاد و مدیرگروه آبیاری و زهکشی دانشگاه شهید چمران اهواز

وب سایت تابناک در بخش اجتماعی در تاریخ ۱۱ آذر ۱۳۹۶ تحت عنوان “زمین هایمان را به شرط استخدام خریدند، ولی نیروهای غیر بومی را استخدام کردند! مطالبی خلاف واقع را مطرح نموده که باعث گردید که اینجانب عبدعلی ناصری بعنوان استاد و مدیرگروه آبیاری و زهکشی دانشگاه شهید چمران اهواز که در حدود بیست سال است که از نزدیک بر فعالیتهای شرکت توسعه نیشکر نظارت داشته و تحقیقات زیادی را بر فعالیت های اجرایی و بهره برداری آنها به همراه دانشجویان انجام دادم، احساس مسئولیت کنم که براساس دیدگاه کارشناسی و برای روشن شدن اذهان خوانندگان مطالبی را عرض کنم.

۱-اشتغال غیربومی:

در حاشیه دو سوی رودخانه کارون معمولا تا فاصله ۳ کیلومتری بدلیل زهکشی طبیعی اراضی، کشاورزان با احداث کانالهای خاکی اقدام به انتقال آب کرده و اراضی را، هر چند با راندمان پایین، به زیر کشت می برند. بنابر این، برای اجتناب از تصرف اراضی مردم، شرکت توسعه نیشکردر جانمایی تمامی واحدهای خود فاصله ای در حدود ۳ کیلومتر از رودخانه کارون را رعایت کرده و واحدهای خود را در فاصله با اراضی قابل کشت احداث نمود. احداث شبکه آبیاری و زهکشی برای این اراضی، که فوق العاده شور و لم یزرع بودند، از عهده کشاورزان بر نمی آمد. بنابراین توسعه این اراضی فقط توسط طرحی مثل طرح توسعه نیشکر امکان پذیر بود. اکثر این اراضی جزء منابع ملی بودند و کشاورزان فقط بعضی قسمتهای آنها را بعنوان مرتع استفاده میکردند. بعد از تصرف این اراضی توسط طرح توسعه نیشکر به کشاورزانی که قسمتهای کمی از این اراضی را اختیار داشتند حق ریشه و حقوق قانونی آنها پرداخت شد و اراضی را از تصرف آنها خارج گردید. لازم به یادآوری است اکثر ساکنین روستاهای اطراف واحدهای تحت توسعه نیشکر اراضی خود را، که در حاشیه ۳ کیلومتری رودخامه کارون بودند، حفظ نموده و در آن مشغول به زراعت هستند. علی ایحال، بیش از ۶۰ درصد کارکنان واحدهای شرکتهای نیشکری نیز از این روستائیان جذب شدند و مابقی کارکنان بلحاظ تخصصی بودن کارها و فقدان تخصص های لازم در روستاها از دیگر مناطق و شهرستانهای مجاور طرحها جذب شدند و اکثر قریب به اتفاق بالاتر از۹۹ درصد بومی خوزستان هستند. البته ناگفته نماند که در بعضی از تخصص های ویژه از سایر نقاط کشور هم افرادی جذب شده و در اهواز ساکن شده اند که درصد آنها بسیار ناچیز می باشد. از آنجایی که میزان بیکاری در منطقه بسیار بالاست و ظرفیت جذب نیرو مطابق فعالیت ها و ماموریت های تعیین شده برای توسعه کشت نیشکر و کارخانه ها هم محدود است نمی تواند پاسخگوی حجم زیاد متقاضیان کار باشند ونمایندگان مجلس و دولت بایستی فرصتهای شغلی دیگری در سایر صنایع برای متقاضیان کار ایجاد کنند. همانطوری که قبلا هم اشاره گردید، اکثر اراضی کشاورزان منطقه مجاور طرحهای توسعه نیشکر دارای شوری بسیار بالا و فاقد شبکه آبیاری و زهکشی می باشند. احداث شبکه آبیاری و زهکشی برای این اراضی خصوصا در جنوب اهواز و افزایش بهره وری از این اراضی می تواند فرصتهای شغلی زیادی ایجاد کرده و از حجم زیاد متقاضیان کار این روستاها در نیشکر و سایر جاها خواهد کاست.

۲- محیط زیست

در یک توسعه پایدار انسان، اقتصاد ومحیط به یک وزن دیده می شوند. آثار مثبتی که طرح توسعه نیشکر بر اشتغال ایجاد کرده در حدود ۲۰۰۰۰ فرصت شغلی مستقیم و بیش از همین میزان شغل غیرمستقیم، بر کسی پوشیده نیست. سود ده بودن فعالیتهای این طرح عظیم و آثار مثبت مالی که روی اقتصاد و کنترل قیمت شکر از خود نشان داده نیز بر کسی پوشیده نیست. از جنبه محیط زیستی نیز آثار مثبت فراوان بر جای گذاشته هر چند آثار منفی هم مانند سایر طرحهای کشاورزی و صنعتی دارد که بایستی با مدیریت تبعات آثار منفی آنها را به حداقل رساند. علاوه بر منافع اجتماعی و اقتصادی که این طرح ایجاد نموده آثار زیست محیطی متفاوتی داشته که از جمله آثار مثبت آنها میتوان:

به زیر کشت بردن بیش از ۵۰۰۰۰ هکتار از اراضی جنوب اهواز که پتانسیل تبدیل شدن به کانون ریزگرد داشتند.

ایجاد میکرو اقلیم، بر اثر توسعه کشت و کار در این اراضی شدت تبخیر از ۳۳۰۰ میلی متر در سال به ۲۴۰۰ میلیمتر در سال کاهش یافته است. یعنی علاوه بر افزایش رطوبت نسبی هوا، درجه حرارت هم کاهش داشته است.

راندمان آبیاری در این اراضی بیش از ۵۰ درصد میباشد که در مقایسه با متوسط کشور و منطقه که در حدود ۳۰ درصد است بسیار راندمان خوبی است. بالا بودن راندمان یعنی استفاده بهینه از منابع آب و به حداقل رساندن زه آب است.

دفع زه آبها از طریق حوضچه های تبخیری و یا بعنوان تامین بخشی از آب تالابهای هورالعظیم و شادگان که خشک شده بودند. علاوه بر آن می توان استفاده مجدد از زه آبها نیز برای کشاورزی و آبزی پروری صورت گیرد. ملاحظه می شود که امروزه تهدیدی به نام زه آب وجود ندارد و میتوان از آن بعنوان فرصت نام برد.

بر چسب ها: ,
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

گزارش تصویری

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
css.php