سه شنبه
۱ اسفند , ۱۳۹۶
کد خبر : 8498
۹:۳۵:۳۷ - چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴
226 views
رئیس هیات مدیره جمعیت فن آوران نیشکر: یک میلیون و ۴۰۰ هزارتن نیشکردر خوزستان برداشت می شود

رئیس هیات مدیره جمعیت فن آوران نیشکر: یک میلیون و ۴۰۰ هزارتن نیشکردر خوزستان برداشت می شود

  به گزارش نیشکرنیوز،مهندس سید محمود کم گویان در هشتمین همایش ملی فن آوران نیشکر ایران با محوریت نیشکر، توسعه پایدار، انرژی های تجدید پذیر و صنعت دوستدار محیط زیست در محل دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران اهواز بیان کرد: نیشکر در کشور یک محصول استراتژیک است اما متاسفانه به تولید کنندگان در این صنعت ...

 

به گزارش نیشکرنیوز،مهندس سید محمود کم گویان در هشتمین همایش ملی فن آوران نیشکر ایران با محوریت نیشکر، توسعه پایدار، انرژی های تجدید پذیر و صنعت دوستدار محیط زیست در محل دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران اهواز بیان کرد: نیشکر در کشور یک محصول استراتژیک است اما متاسفانه به تولید کنندگان در این صنعت نگاه استراتژیک نمی شود و همواره در حاشیه هستند.
وی بیان کرد: در سال ۸۵ پروانه تاسیس انجمن فن آوران نیشکر از سوی وزارت علوم صادر شد و در سال ۹۰ جمعیت فن آوران نیشکر به عنوان بیست و چهارمین عضو در جمعیت بین المللی نیشکر ثبت شد.
کم گویان در ادامه افزود: تعداد اعضای حقیقی جمعیت فن آوران نیشکر هم اکنون ۵۷۹ نفر، و دارای شش کارگروه است.
رئیس هیات مدیره جمعیت فن آوران نیشکر اضافه کرد: ۵۹ مقاله به این همایش ارسال شده بودکه از این تعداد مقاله هشت مقاله قابل ارائه و بقیه درقالب پوستر هستند.
وی گفت:با توجه به اینکه برگزاری این همایش با لغو تحریم ها و توسعه روابط خارجی ایران با سایر کشورها مصادف شده، نمایندگانی از چند کشور خارجی در این همایش حضور یافته اند.
وی بیان کرد: متاسفانه فضایی در بحث نیشکر وجود دارد که مشکلات زیادی پس از تولید نیشکر ایجاد می شود و افراد زیادی پس از تولید دخالت، و نابسامانی هایی را ایجاد می کنند به همین منظور دولت باید برنامه ای را برای زمان پس از تولید نیشکر ایجاد و باز این محصول را تنظیم کند.
کم گویان اظهارکرد: به دلیل رکودی که در بازار وجود دارد همواره قیمت هایی که برای شکر تصویب می شود در بازار اعمال نمی شود و هنوز شکر با قیمت ۲۵ هزار ریال برای هر کیلوگرم عرضه می شود.
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر ایران نیز گفت: نظر و اعتقاد این انجمن این است که باید برنامه ۱۵ ساله ملی برای رسیدن به اهداف توسعه و رونق در این بخش تشکیل شود.
علیرضا اشرف بیان کرد: صنعت نیشکر در سال یک بار به سرمایه گذاری نیاز دارد و یک بار در سال کاشت و برداشت نیشکر انجام می شود و هزینه بالایی را باید صرف این صنعت کرد.
وی گفت: خوزستان قطب تولید شکر است و تا زمانی که نگاه به صنعت نیشکر به عنوان یک طرح جامع نباشد مشکلات زیادی را در این بخش خواهیم داشت.
شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در سال ۱۳۶۹ در خوزستان تاسیس شد. مقرر شد در این شرکت هفت واحد کشت و صنعت نیشکری به وسعت ۸۴ هزار هکتار خالص کشت نیشکر و احداث کارخانجات شکر، تصفیه شکر، خوراک دام، تخته صنعتی (MDF)، کاغذ و کارخانجات بیوتکنولوژی مورد نیاز کشور از قبیل خمیر مایه و الکل با ظرفیت مناسب اقدام کند. کشت و صنعت نیشکر امام خمینی (ره)، امیر کبیر، دعبل خزاعی، میرزاکوچک خان، سلمان فارسی، حکیم فارابی و دهخدا واحدهای هفتگانه این شرکت هستند.
ظرفیت اسمی تولید شکر این شرکت۷۰۰ هزار تن است.
این همایش به مدت دو روز در اهواز با حضور تعدادی از صنعتگران و کارشناسان و تولید کنندگان حوزه نیشکر در محل دانشگاه شهید چمران اهواز در حال برگزاری است.
در حاشیه این همایش، چهارمین نمایشگاه تخصصی نیشکر و صنایع جانبی شامل فرآورده های نیشکر، و تجیهزات و ادوات مربوط به کشت و برداشت نیشکر در محوطه این دانشگاه برپا شده است.

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

گزارش تصویری

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
css.php