پنج شنبه
۲۸ دی , ۱۳۹۶
کد خبر : 44749
۱۵:۱۰:۰۶ - سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶
32 views
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت سلمان فارسی خبرداد: امسال ۷۵۰ هزار تن نیشکر تولید می‌کنیم/برداشت سبز ۳۰ درصد از مزارع

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت سلمان فارسی خبرداد: امسال ۷۵۰ هزار تن نیشکر تولید می‌کنیم/برداشت سبز ۳۰ درصد از مزارع

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت سلمان فارسی با بیان این‌که امسال در برنامه داریم تا ۳۰درصد از مزارع نیشکر را به صورت سبز برداشت کنیم، گفت: پیش بینی می‌کنیم امسال حدود ۷۵۰هزار تن نیشکر در این شرکت تولید شود و از این میزان بتوانیم حدود ۸۰هزار تن شکر خام تولید کنیم.  ...

به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، گودرز مراد سلطانی در نشست خبری که امروز، ۲۸ آذرماه در محل این شرکت برگزار شد، اظهار کرد: شرکت کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی یکی از شرکت‌های ۷گانه شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی است که در حد فاصل اراضی شهرستان شادگان و شهرستان کارون قرار گرفته است.

وی با بیان این‌که این شرکت ۱۲هزار هکتار زمین در اختیار دارد که از این میزان حدود ۱۱هزار هکتار آن قابل کشت است، افزود: این شرکت یک کارخانه تولید شکر دارد و عمده فعالیت در شرکت کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی در بحث کشت نیشکر و تولید شکر خام است. شکر خام پس از تولید به واحدهای همجوار فرستاده و پس از تصفیه در بازار ارائه می‌شوند.

برداشت بیش از ۴۰۰ هزار تن محصول نیشکر تا کنون 

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت سلمان فارسی تصریح کرد: امسال عملیات برداشت نیشکر ۵ آبان ماه در اراضی زیر کشت شرکت آغاز شده است و تا کنون که بیش از ۵۰ روز از عملیات برداشت می‌گذرد، توانسته‌ایم بیش از ۴۰۰هزار تن نیشکر را از اراضی برداشت کنیم. از این میزان نیشکر برداشت شده نیز حدود ۴۳هزار تن شکر و ۱۳هزار تن ملاس تولید شده است.

سلطانی عنوان کرد: عملیات برداشت در اراضی زیر کشت همچنان ادامه خواهد داشت و پیش‌بینی می‌کنیم امسال حدود ۷۵۰ هزار تن نیشکر در شرکت کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی تولید شود و از این میزان بتوانیم حدود ۸۰ هزار تن شکر خام تولید کنیم.

وی ادامه داد: اگر تولید حدود ۸۰هزار تن شکر خام در شرکت کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی محقق شود، رکوردی در این شرکت در مقایسه با سال‌های گذشته خواهد بود.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت سلمان فارسی بیان کرد: در شرکت کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی حدود ۱۶۰۰نفر به صورت مستقیم مشغول به کار هستند و حدود ۴۰۰ نفر نیز به صورت فصلی برای انجام عملیاتی مانند برداشت، کشت، آبیاری و… در این شرکت مشغول به کار می‌شوند.

بیش از ۹۹درصد نیروها بومی خوزستان هستند 

سلطانی گفت: بیش از ۹۹درصد پرسنل شرکت کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی بومی خوزستان هستند و عمده آن‌ها نیز از مناطق حدفاصل شادگان تا اهواز جذب شده‌اند. حدود ۲۰۰ نفر از پرسنل این شرکت مدارکی از مقطع لیسانس تا دکتری دارند و افرادی بسیار فنی و با دانش هستند.

وی اظهار کرد: از تکنولوژی روز دنیا در شرکت کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی استفاده و بیشتر کارها به صورت دیجیتالی و الکترونیکی مدیریت می‌شود و این مساله تاثیر بسیار خوبی نیز در بحث تولید شرکت داشته است.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت سلمان فارسی در خصوص نحوه برداشت از سطح اراضی نیشکر عنوان کرد: برداشت در شرکت کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی به صورت کاملا مکانیزه و توسط دروگرها انجام می‌شود. در این روش نی درو شده، پس از قطعه قطعه شدن در سبدی ریخته می‌شود و ماشین، سبد را به کارخانه حمل می‌کند.

سلطانی تصریح کرد: در مزارعی که برداشت به صورت ماشینی و یا حتی دستی صورت می‌گیرد، در دنیا معمول است که مزارع را آتش می‌زنند تا پس از سوختن شاخ و برگ نیشکرها، بتوان وارد مزرعه شد و عملیات برداشت را آغاز کرد.

وی گفت: در مزارع این شرکت نیز برداشت به صورت سوخته انجام می‌شد اما با توجه به مسایل زیست محیطی که پیش آمده، از سه یا چهار سال گذشته برنامه‌ریزی‌هایی انجام گرفت تا شرکت به سمت برداشت سبز برود.

برداشت سبز ۳۰درصد از مزارع نیشکر در دستور کار

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت سلمان فارسی اظهار کرد: در این زمینه برای امسال برنامه داریم تا ۳۰درصد از مزارع نیشکر در شرکت کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی به صورت سبز برداشت شود اما در مزارع پر پشت و یا مزارعی که در آن‌ها نیشکرها حالت خوابیده به خود گرفته‌اند امکان برداشت سبز و ورود ماشین وجود ندارد و باید به صورت سوخته برداشت انجام شود.

سلطانی عنوان کرد: در این شرکت تصفیه‌خانه فاضلاب بهداشتی و تصفیه‌خانه فاضلاب صنعتی وجود دارد که کار تصفیه این فاضلاب‌ها را انجام می‌دهند. تصفیه‌خانه فاضلاب صنعتی شرکت کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی دو سال پیش با حضور خانم ابتکار -رییس سازمان حفاظت محیط زیست وقت- به بهره‌برداری رسید. در این زمینه کلیه پساب‌های صنعتی و بهداشتی شرکت پس از تصفیه وارد زهکش‌ها و محیط می‌شوند.

وی در خصوص فعالیت‌های اجتماعی انجام گرفته توسط شرکت کشت و صنعت سلمان فارسی در منطقه گفت: اعتقاد داریم که در منطقه‌ای که در حال کار هستیم، اگر مشکلی به وجود می‌آید برای مردم منطقه است، پس اگر قرار باشد شرکت خیر و برکتی نیز داشته باشد باید برای مردم منطقه باشد.

سلطانی بیان کرد: در این زمینه علاوه بر این‌که سعی شده تا بیشتر نیروهای مورد نیاز شرکت از مردم منطقه جذب شوند، برنامه‌ریزی کردیم تا با هماهنگی شوراها و دهیارها نسبت به حل مسایل و مشکلات روستاییان منطقه اقدام کنیم.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت سلمان فارسی تصریح کرد: عمده فعالیت‌هایی که در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی صورت می‌گیرد، فعالیت‌های عمومی است که در بحث مدارس، مساجد، جاده‌ها، مخازن آب موردنیاز روستاییان و … صورت می‌گیرد. این شرکت همه ایتام روستاهای اطراف خود را تحت پوشش قرار داده است و ماهانه به افراد مبالغی را پرداخت می‌کند.

تولید شکر امسال به حدود ۸۰ هزار تن می‌رسد

سلطانی گفت: شرکت کشت و صنعت سلمان فارسی تقریبا کلیه تعمیرات و نگهداری مدارس در روستاهای اطراف را، خود انجام می‌دهد. همچنین در سال جاری قرار است یک مدرسه با اعتبار ۲٫۵میلیارد تومان با همکاری سازمان نوسازی مدارس در شادگان احداث شود.

وی ادامه داد: بیشتر جاده‌هایی که در منطقه وجود دارد و ماشین‌های شرکت در آن‌ها تردد می‌کنند توسط شرکت کشت و صنعت سلمان فارسی ساخته شده‌اند تا علاوه بر ماشین آلات و پرسنل شرکت، مردم نیز بتوانند از این جاده‌ها استفاده و در آن‌ها تردد کنند.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت سلمان فارسی در خصوص عملکرد در واحد سطح شرکت عنوان کرد: زمانی که شرکت تحویل گرفته شد، عملکرد در سطح، ۳۷تن نیشکر در هر هکتار بود اما امسال این میزان برای هر هکتار حدود ۸۷ تن است و ممکن است حتی این عدد به ۹۰تن در هر هکتار نیز برسد.

سلطانی اظهار کرد: زمانی که شرکت به مدیریت جدید تحویل داده شد، فقط ۲۰ هزار تن شکر تولید می‌شد اما میزان تولید شکر در شرکت امسال به حدود ۸۰ هزار تن می‌رسد که بیانگر رشد ۴درصدی تولید شکر در شرکت است.

عملکرد در سطح از میانگین جهانی بالاتر است

وی افزود: عملکرد در سطح شرکت کشت و صنعت سلمان فارسی از میانگین جهانی بالاتر است. همچنین ضریب استحصال شکر از نیشکر در گذشته کمتر از ۱۰درصد بود اما این عدد اکنون بالای ۱۱درصد است.

سلطانی خاطر نشان کرد: در بحث صنایع جانبی و صنایع تبدیلی قرار است تا یک شرکت به عنوان شرکت کاغذ سبز نسبت احداث یک واحد کاغذ سازی اقدام کند و باگاس تولید شده در شرکت‌های نیشکر منطقه را دریافت کند. این کارخانه کاغذ سازی با مشارکت بنیاد برکت و شرکت توسعه نیشکر احداث خواهد شد.

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

گزارش تصویری

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
css.php