سه شنبه
۲۱ آذر , ۱۳۹۶
کد خبر : 5276
۲۱:۴۷:۲۴ - چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴
481 views
مهندس نسیم صادقی:۲۰ گونه نیشکر در این استان تجاری سازی شد

مهندس نسیم صادقی:۲۰ گونه نیشکر در این استان تجاری سازی شد

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی استان خوزستان از تجاری سازی ۲۰واریته(گونه) نیشکر در این شرکت خبر داد. نسیم صادقی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در ۱۸ سال اخیر حدود ۳۰۰هزار بذر تولیدی شرکت، بذر کوبایی و دیگر مناطق در شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی کشت و پایش شده که نتیجه ...

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی استان خوزستان از تجاری سازی ۲۰واریته(گونه) نیشکر در این شرکت خبر داد.

نسیم صادقی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در ۱۸ سال اخیر حدود ۳۰۰هزار بذر تولیدی شرکت، بذر کوبایی و دیگر مناطق در شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی کشت و پایش شده که نتیجه آن تولید یکصد نوع نیشکر بوده است.
وی اضافه کرد: از این تعداد تاکنون ۲۰نوع نیشکر تجاری شده که همگی با شرایط آب و هوایی و اقلیم خوزستان سازگاری کامل دارند.
صادقی سال زراعی گذشته را سالی پر فراز و نشیب عنوان کرد و افزود: با وجود خشکسالی سال زراعی ۹۳ – ۹۴ سال خوبی از نظر کشت و کار بود و فضای سال زراعی امسال نیز تا کنون مطلوب بوده است که نتیجه آن در میزان برداشت مشخص خواهد شد.
وی به برداشت چهار میلیون و ۸۴۵ هزار تن نیشکر و تولید ۵۰۶هزار و ۹۴۶ تن شکر خام با ضریب استحصال ۱۰٫۴۶ تن در هکتار در شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در سال زراعی گذشته اشاره کرد و گفت: میزان تولید شکر در این شرکت ۳۸درصد از مجموع تولید یک میلیون و ۳۲۰هزار تنی شکر در کشور است.

پیش بینی تولید ۵۷۵ هزار تن شکر
مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی خوزستان افزود: برای امسال تولید ۵۶۱هزار تن شکر از مزارع نیشکر استان پیش بینی شده است که با ۱۰درصد افزایش ، ضریب استحصال ۱۰٫۵۲ تن در هکتار امکان افزایش این رقم تا ۵۷۵هزار تن وجود دارد.
وی گفت: با تولید سال زراعی گذشته و نیز خرید ۱۵ هزار تن شکر از کارخانجات دیگر به منظور ایجاد تعادل در بازار نیاز کشور به شکر تامین شد و تنها شرکتی که در بورس کالا شکر عرضه می کند شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی خوزستان است.
صادقی افزود: در سال زراعی گذشته همچنین ۳۲میلیون لیتر الکل، هفت هزار و ۷۶۵ تن خمیرمایه، ۳۵هزار و ۸۰۰ تن خوراک دام و ۶۱ هزار متر مکعب ام.دی.اف در این شرکت تولید شد که این ارقام در سال زراعی امسال به ترتیب ۳۳میلیون لیتر، هشت هزار و ۵۰۰تن، ۵۰هزار تن و ۹۹هزار متر مکعب پیش بینی می شود.

صادرات الکل و خمیرمایه به کشورهای همسایه
وی اضافه کرد: از مجموع الکل تولیدی سال زراعی ۹۳ – ۹۴، ۱۱میلیون لیتر به ترکیه، عراق و افغانستان و ۵۵درصد خمیر مایه تولیدی به لبنان، عراق، مصر، تاجیکستان، سوریه و افغانستان صادر شد.
صادقی به بدهی حدود ۲۰هزار میلیارد ریالی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی به سیستم بانکی اشاره کرد و گفت: با وجود این بدهی سنگین و تقسطیی که صورت گرفته هیچ گونه قسط معوقه نداشته و در بین مجموعه های نیشکری پس از ۲۰سال از زمان بهره برداری و پس از ۱۵ سال شرکت به تعادل مالی رسید و تا حدودی سود دهی داشت.
مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی خوزستان افزود: مشکل اساسی خوزستان اشتغال است که با آن می تواند به بالندگی برسد زیرا با ایجاد اشتغال شرایطی فراهم می شود تا این استان زنده و پویا شود که شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی به دنبال اشتغال پایدار و حفظ نیروها است.
وی گفت: این شرکت در حال حاضر حدود ۱۷هزار نفر نیروی ثابت دارد که در فصول مختلف تعداد آنها متغیر است.

۹ ماه شکری وارد کشور نشد
عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر ایران همچنین گفت: با همکاری وزارت جهاد کشاورزی از آذر گذشته به مدت ۹ ماه شکری وارد کشور نشد و این نگاه مثبتی بود که وزارتخانه به تولیدکنندگان داخلی داشت.
وی افزود: دولت مصوب کرد که واردات شکر به تولید کنندگان داخلی واگذار شود که تمام اینها تعهدات خود را انجام دادند و با قیمت توافقی که از سوی دولت تعیین شد در بازار شکر تعادل ایجاد شده است.
صادقی ادامه داد: شهریور امسال شرکت بازرگانی دولتی ۳۰۰هزار تن شکر در بازار عرضه کرد و معادل آن به تولید کننده ها اجازه واردات داد که سهم شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی از میزان شکر عرضه شده در بازار ۱۰۵هزار تن بود و به همین میزان شکر از طریق شرکت وارد کشور و در بین کارخانجات تصفیه کننده شکر در دیگر استان ها توزیع شد.
شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی خوزستان به عنوان بزرگترین شرکت تولید کننده شکر با ظرفیت اسمی ۷۰۰هزار تن از این محصول استراتژیک با هفت واحد کشت و صنعت تابع امیر کبیر، امام خمینی(ره)، میرزاکوچک خان، سلمان فارسی، فارابی، دهخدا و دعبل خزاعی در خوزستان فعالیت دارد.

نسیم صادقی

بر چسب ها: ,
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

گزارش تصویری

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
css.php