سه شنبه
۱ اسفند , ۱۳۹۶
کد خبر : 18320
۱۶:۱۳:۰۲ - چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۵
138 views
مدیر عامل شرکت کشت و صنعت میرزا کوچک خان:نیشکر میرزا کوچک‌خان هیچ زه‌آبی را روانه کارون نکرد/ تولید شکر قهوه‌ای برای نخستین بار در کشور

مدیر عامل شرکت کشت و صنعت میرزا کوچک خان:نیشکر میرزا کوچک‌خان هیچ زه‌آبی را روانه کارون نکرد/ تولید شکر قهوه‌ای برای نخستین بار در کشور

مدیر عامل شرکت کشت و صنعت میرزا کوچک خان با بیان اینکه نیشکر میرزا کوچک‌خان هیچ زه‌آبی را روانه کارون نکرده است،گفت: زه‌آب نیشکر به سمت حوضچه‌ها در نزدیکی مرز که خود یک کمربندی امنیتی خوبی را ایجاد کرده است هدایت می‌شود. ...

مدیر عامل شرکت کشت و صنعت میرزا کوچک خان با بیان اینکه نیشکر میرزا کوچک‌خان هیچ زه‌آبی را روانه کارون نکرده است،گفت: زه‌آب نیشکر به سمت حوضچه‌ها در نزدیکی مرز که خود یک کمربندی امنیتی خوبی را ایجاد کرده است هدایت می‌شود.

به گزارش نیشکرنیوز، ستار شکیبا در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اهواز اظهار کرد: مجموعه شرکت توسعه نیشکر می‌تواند نه تنها استان بلکه کشور را به سمت خودکفایی هدایت کند و کار و اشتغال را در سطح وسیعی برای استان فراهم کند.

وی با بیان اینکه تاریخ صنایع نیشکر نشان می‌دهد که این صنعت از هفت تپه شروع شده است گفت: صنعت نیشکر قابل توسعه است و علاوه بر سودآوری می‌تواند یک فعالیت مثبتی در استان خوزستان باشد.

مدیر عامل شرکت کشت و صنعت میرزا کوچک خان تصریح کرد: این شرکت فعالیت خود را با تولید شکر خام شروع کرد که با توجه به شرایط آب و هوایی، سرما و یخبندان‌های شدید و شرایط خشکسالی‌هایی که به وجود آمد موجب آسیب‌هایی به روند تولید شد.

شکیبا با اشاره به روند تولید نیشکر گفت: در سال ۹۱ تا ۹۲، حدود ۴۹۰ هزار تن، در سال ۹۳ تا ۹۲، حدود ۶۷۳ هزار تن و در سال ۹۴ تا ۹۳، حدود ۷۲۱ هزار تن شکر در این شرکت تولید شد.

وی ادامه داد: در یک‌ سال گذشته رکورد تولید ۹۰۰ هزار تن نیشکر را داشتیم که اگر در بخش تولید شکر یک مقایسه آماری داشته باشیم از ۴۶ هزار تن تولید شکر در سال ۹۱تا۹۲، به حدود ۹۰ هزار تن در یک سال اخیر رسیدیم، یعنی حدود دوبرابر در طی چهار سال پیشرفت کردیم.

شکیبا با بیان اینکه فاکتورهای تولید باید دقیقا شناسایی شود و در تولید عوامل مختلفی دخیل هستند گفت: مقوله جذب نیروی انسانی مبحث مهمی است که بر اساس ۶ فاکتور از قبیل نیروی انسانی کارآمد، مدیریت، سرمایه،، ماشین آلات و به روز بودن آن‌ها و در آخر بحث فروش و درآمد زایی صورت بگیرد.

مدیر عامل شرکت کشت و صنعت میرزا کوچک خان با تاکید بر اینکه کیفیت محصول تولیدی باید به گونه‌ای باشد که بتواند قابل رقابت با بازارهای جهانی باشد خاطرنشان کرد: در این مورد باید نیروهای ما نیروهای کارآمد، دارای مهارت و با انگیزه برای تولید باشند.

شکیبا اظهار داشت: سرمایه گذاری در راستای توسعه و جذب نیرو بر اساس توجه به اراضی بود که نیاز به عمران داشته و قابل بهره برداری نبودند و باید تمهیداتی صورت می‌گرفت که آن‌ها قابل بهره برداری شوند.

وی افزود: خوشبختانه این توسعه اراضی داده شد و سطح داشت در این شرکت افزایش پیدا کرد و به موازات افزایش سطح داشت و به زیر کشت بردن اراضی بکر جدید، نسبت به استخدام پرسنل از منطقه (روستاهای اطراف شرکت و خرمشهر) کردیم.

مدیر عامل شرکت کشت و صنعت میرزا کوچک خان توسعه نیشکر ضمن تولید مزارع و کارخانه‌ها تولید شکر توجه به صنایع جانبی یکی را از اهداف بزرگ شرکت عنوان کرد و افزود: در شرکت میرزا کوچک خان بر اساس برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفته تولید شکر، قهوه‌ای بود که کارخانه تولید شکر قهوه‌ای در دست احداث است و تا دو ماه دیگر به بهره برداری خواهد رسید.

وی ادامه داد: کارخانه تولید شکر قهوه‌ای نخستین بار کارخانه در ایران خواهد بود که تاکنون حدود ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و در دو ماه آینده به عنوان یکی از صنایع جانبی شرکت افتتاح خواهد شد.

مدیر عامل شرکت کشت و صنعت میرزا کوچک خان در خصوص آلودگی‌های زیست محیطی نیشکر یادآور شد: شرکت توسعه نیشکر و زیر مجموعه آن در کشت و صنعت میرزا کوچک خان از شرکت‌های پیشرو در حفظ محیط زیست در استان هستند و کارهای عظیمی در این راستا انجام داده‌اند.

وی با ابراز تاسف از اینکه عملکرد مثبت در حوزه محیط زیست به خوبی در سطح جامعه منعکس نمی‌شود گفت: این قاعده و عملکرد را از دو جنبه می‌توان مدنظر قرار داد اول اینکه ما برای حفظ محیط زیست چه کرده‌ایم و دوم چه دستاوردهایی داشته‌ایم.

شکیبا افزود: در بحث اول باید گفت اینجا یک سرزمین لم یزرع و میدان مین و شوره زارهای بزرگی بوده که با مطالعات دقیق و فعالیت شرکت توسعه نیشکر این زمین‌ها به یک فضای سبز بزرگ تبدیل شد که بزرگ‌ترین سطح سبز در استان را شامل می‌شود.

مدیر عامل شرکت کشت و صنعت میرزا کوچک خان گفت: می‌توان گفت مزارع نیشکر تبدیل به ریه‌های خوزستان شده است و ظرفیت بسیار بالایی در جذب کربن و تولید اکسیژن دارند که شش برابر سایر گیاهان و پوشش‌های گیاهی است.

شکیبا با تاکید بر اینکه شرکت کشت و صنعت میرزا کوچک خان هیچ گونه زه آبی را روانه رودخانه کارون نکرده است گفت: زه آب نیشکر به سمت حوضچه‌ها در نزدیکی مرز که خود یک کمربندی امنیتی خوبی را ایجاد کرده است هدایت می‌شود.

 وی گفت: اکنون زه‌آب در این حوضچه‌ها تبدیل به یک محل پرورش ماهی و صید و صیادی شده است و سالانه ۴۰۰ قطعه ماهی به کمک اداره شیلات استان در آن‌‌ رها می‌کنیم.

شکیبا در خصوص آب خروجی از شرکت که زمانی‌ ای سی، (شوری) آن بین ۳۰ تا ۴۰ درصد بوده است عنوان کرد: در حال حاضر میزان شوری آب به ۶ درصد رسیده است و در آینده نیز پایین‌تر خواهد آمد.

مدیر عامل شرکت کشت و صنعت میرزا کوچک خان با تاکید بر اینکه می‌توان از این آب در بخش کشاورزی منطقه استفاده کرد، اظهار کرد: در دو بخش نسبت به مهار آلایندگی اقداماتی را انجام داده‌ایم بخش اول، صنعت است که ما بعد از سال‌ها توانستیم در بحث انرژی از سوخت مازوت عبور کرده و به انرژی گاز که یک انرژی باکتری نسبت به مازوت است رسیدیم و این خود بخش قابل توجهی از نگاه ما به محیط زیست و حفظ آن را شامل می‌شود.

شکیبا تاکید کرد: در بحث زه‌آب صنعت ما توانستیم یک تصفیه خانه بزرگ با اعتبار ۸ میلیارد تومان را ایجاد کنیم که باعث بازگشت آب خروجی صنعت در چرخه تولید می‌شود بنابراین ما عملا در بخش صنعت هیچ گونه آلایندگی نداریم و این به تایید نهادهای محیط زیستی داخلی و خارجی رسیده است.

وی با بیان اینکه در بخش کشاورزی نیز گام‌های بزرگی در حفظ محیط زیست برداشته شد افزود: برای از بین بردن زنبور «تله ئموس» که یک آفت برای گیاه نیشکر است توانستیم بدون استفاده از سموم آنرا از بین ببریم.

مدیر عامل شرکت کشت و صنعت میرزا کوچک خان در ادامه در خصوص استفاده از تله نوری برای از بین بردن سایر حشرات موجود در اطراف گیاه نیشکر گفت: ما فقط به صورت نادر و کم برای از بین بردن بعضی از علف‌های هرز از سموم مجاز و غیر مضر برای محیط زیست استفاده می‌کنیم که در آینده نیز این مورد حذف خواهد شد.

شکیبا تاکید کرد: فعالیت کشاورزی ما نسبت به سایر فعالیت‌های کشاورزی در استان دارای کمترین آلایندگی و استفاده از سموم است که خود این کار‌ها یک نوع پیشرفت نسبت به گذشته محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه سیاست ما در چارچوب سیاست کلی نظام که‌‌ همان سیاست اقتصادی مقاومتی است تصریح کرد: ما همواره در نظر داریم که افزایش تولید همراه با کیفیت خوب همراه باشد که جنس ما (شکر) هم مشتری پسند باشد و هم رقابتی باشد.

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

گزارش تصویری

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
css.php