یکشنبه
۱ بهمن , ۱۳۹۶
کد خبر : 25781
۱۷:۱۸:۱۵ - چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵
371 views
هیزم وزغال فشرده از باگاس نیشکر

هیزم وزغال فشرده از باگاس نیشکر

نیشکرنیوز – بشر از زمان پیدایش آتش از چوب درختان و بعدها از زغال سنگ و دیگر انرژی های فسیلی مانند نفت ، گاز و مشتقات آنها  برای ایجاد حرارت به منظور مصارف خانگی و صنعتی استفاده کرده است . استفاده هر چه بیشتر این منابع به دلیل محدود بودن سبب کاهش واز بین رفتن این ...

نیشکرنیوز – بشر از زمان پیدایش آتش از چوب درختان و بعدها از زغال سنگ و دیگر انرژی های فسیلی مانند نفت ، گاز و مشتقات آنها  برای ایجاد حرارت به منظور مصارف خانگی و صنعتی استفاده کرده است . استفاده هر چه بیشتر این منابع به دلیل محدود بودن سبب کاهش واز بین رفتن این منابع انرژی می گردد  که در بلند مدت به دلیل عدم بازگشت پذیر بودن در چرخه محیط زیست سبب اتمام این منابع می گردد. حال آنکه دی اکسید کربن تولید شده بر اثر سوختن این منابع و اثر مستقیم دی اکسید کربن بر روی محیط زیست باعث اثر مستقیم بر روی لایه ازن و بر هم زدن چرخه محیط زیست می شود . به گونه ای که زمستان هایی بسیار سرد و تابستان هایی بسیار گرم ، خشک سالی ، بالا آمدن آب اقیانوس و از بین رفتن جنگل ها و مراتع از نتایج زیان بار آن می باشد . علاوه بر این به دلیل صنعتی شدن و افزایش جمعیت است و این افزایش جمعیت نیاز به پیش از پیش به ایجاد انرژیهای پایدار و تولید غذا بر پایه کشاورزی صنعتی خود نمایید می کند .امروزه در دسترس پذیرترین و ارزان ترین انواع انرژی ها ، انرژی های ناشی از چوب درختان می باشد ، که استفاده از این نوع انرژی ها سبب ایجاد آسیب های جبران ناپذیری  به محیط زیست و اکوسیستم به دلیل قطع درختان برای تولید الوار و زغال می گردد.

براساس گزارش روزنامه سرمایه در سال ۸۶ فقط در تهران روزانه ۵۰ تن زغال مصرف شده است .که با توجه به اینکه در این سال جمعیت تهران حدود ۱۲ درصد کل ایران است حدود ۴۱۶ تن در روز مصرف زغال در کل ایران قابل تخمین است .

 در ایران سالانه ۱۰میلیون تن گیاه نیشکر کشت می شود که پس از برداشت نیشکر غلاف سلولزی آن به عنوان یک پسماند بنام (باگاس)  که حدود ۳۰% وزنی این گیاه در مقدار وسیع تولید می شود.

امروزه می‌توان انواع زغال‌های قالبی و زغال‌های طبیعی را در بازار مشاهده کرد. زغال‌های معمولی  که از چوب درختان تولید می‌شوند سبب از بین رفتن محیط‌زیست ، جنگل‌ها ، پوشش گیاهی ، سبب خشک‌سالی و باعث تغییر در آب‌وهوا و خشک شدن زمین و از بین رفتن خاک می‌شود. علاوه بر این به دلیل محدود بودن جنگل‌ها و عدم کاشت درختان به‌صورت سامانمند باعث کاهش ماده اولیه در تولید این نوع زغال‌ها می‌شود. همچنین استفاده روزافزون چوب در صنایع دیگر سبب کاهش در تأمین ماده اولیه برای تولید این نوع زغال شده. لذا عملاً دیگر تولید زغال‌های سنتی  مقرون‌به‌صرفه نیست و به دلیل افزایش قیمت چوب و کاهش مقدار درختان؛ محیط‌ زیست از بین می رود زیرا که سبب خشک‌شدن زمین و از بین رفتن پوشش گیاهی و تغییر در آب‌وهوای یک منطقه می شود .

چوب فشرده و زغال فشرده تولیدشده به دلیل آنکه هیچ‌گونه گاز دی‌اکسید کربنی را وارد محیط‌ زیست نمی‌کنند در رسته انرژی‌های (زیستی پاک )می‌باشند. زیرا که ما مواد اولیه خود را از پسماند گیاهان و محصولات کشاورزی به دست می‌آوریم. پسماندهای گیاهان ناشی از برداشت و مصرف گیاه می‌باشند و گیاهان با استفاده از فتوسنتز و مصرف دی‌اکسید کربن رشد می‌کنند. حال در این چرخه دی‌اکسید کربن تولیدشده تماماً به مصرف گیاه می‌رسد.

شرکت زغال سبز کارون  باهدف تولید چوب فشرده (هیزم وزغال فشرده از باگاس نیشکر) با اراده بخش خصوصی ومدیریت مهندس حسین پاپهن توانسته بااستفاده از تکنولوژی روز وکمترین هزینه ارزبری کارخانه  را به مرحله تولید برساند، این شرکت تولیدی توانسته زمینه اشتغال ۵۰ نفر را فراهم آورد .

شکل (۱): چرخه مصرف و تولید دی‌اکسید کربن توسط گیاه

درتولید این محصول که با استفاده از پسماندهای بجای مانده از نیشکر (باگاس) و از بین بردن مواد افزودنی در تولید زغال فشرده  محصولی تولید شود که دارای مزایای زیر باشد:

  • عدم نیاز به مواد افزونی.
  • افزایش حرارت و ماندگاری زغال در مقایسه بازغال تولید شده از چوب درختان
  • اقتصادی بودن برای مصرف‌کننده به دلیل هزینه تولید.کمتر.
  • ماده اولیه آن تنها باگاس است.
  • استفاده از باگاس و کاهش آسیب به محیط‌زیست به دلیل در دسترس بودن آن.
  • تولید سوختی کاملاً پاک که باعث کاهش میزان کمتری دی‌اکسید کربن در محیط‌زیست شود.

 

شکل (۲): نمایی از باگاس نیشکر

مراحل چرخه  خط تولید چوب فشرده ( هیزم )

ابتدا باگاس را در درون فیدر به‌وسیله لودر ریخته شده و سپس وارد خردکننده می‌شود تا اندازه آن‌ها  به زیر ۵ میلی‌متر تبدیل شود، پس از خروج از خردکننده به‌وسیله نوار نقاله به دستگاه خشک‌کن منتقل می‌شوند تا رطوبت آن‌ها از حدود ۶۰ – ۴۰ درصد به ۵ درصد کاهش یابد. با خروج از خشک‌کننده به‌وسیله تعدادی مارپیچ به مارپیچ بزرگی که به منبع تغذیه متصل است انتقال داده می‌شوند. پس‌ازآن به‌وسیله تعدادی اکسترود در یک فرایند موازی تولید و به‌وسیله نوار نقاله از آن خارج می‌شود و دارای مشخصات فیزیکی زیر است.

جدول (۱) : مشخصات فیزیکی چوب فشرده (هیزم)

 

 

شکل (۳) : نمایی از چوب فشرده با انواع مقاطع قابل‌تولید

 

شکل (۴) نمایی از مرحله تولید چوب فشرده (هیزم)

شکل (۴) نمایی از مرحله تولید چوب فشرده (هیزم)

 

شکل (۵): نمایی از کل ماشین‌آلات نصب‌شده

 

شکل (۷ ): نمایی از کوره های استفاده‌شده

 

درنهایت با قرار گرفتن در درون کوره با روشی خاص بدون ایجاد آلایندگی محیط زیستی تبدیل به زغال می‌شوند. این زغال دارای دوام بالایی است. و نمایی از کورها و زغال تولیدشده در شکل‌های زیر نشان داده‌شده است.

شکل (۶): نمایی از زغال تولیدشده

جدول (۲): مشخصات فیزیکی زغال فشرده تولیدشده

 

ظرفیت تولید کارخانه

در حالت کلی باگاس رطوبت های متفاوتی از ۴۰ تا ۶۰ درصد دارد. همان‌طور که قبلاً اشاره شد برای تولید چوب فشرده نیاز است تا رطوبت آن به زیر ۵ درصد برسد در این حالت میزان کاهش وزن باگاس به حدود نصف کاهش میابد به‌طور مثال هر تن باگاس پس از خشک شدن به حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم کاهش می‌یابد. میزان ظرفیت تولید چوب فشرده در یک روز کار با در نظرگرفتن ۲۰ ساعت کار حدود ۶۰ تا ۸۰ تن است. پس میزان باگاس موردنیاز برابر با ۱۰۰ تا ۱۴۰ تن در روزمی باشد. این میزان تغییر در تولید چوب فشرده به دلیل رطوبت متفاوت باگاس است. پس‌ازاین به‌راحتی می‌توان بدون خطر (خودسوزی باگاس) آن را انبار یا در بازار به‌عنوان هیزم به فروش رساند. پس‌ازآن چوب فشرده وارد کوره می‌شود و به‌صورت پیوسته در طی مراحلی خاص کربنیزه می‌شود. میزان ظرفیت تولید زغال فشرده در طول روز بین ۴ تا ۶ تن بسته به نوع و کیفیت آن متفاوت است. لازم به ذکر است از هر ۱ تن چوب فشرده ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم زغال فشرده تولید می‌شود. پس می‌توان گفت از هر ۱ تن باگاس ۸۰ تا ۱۸۰ کیلوگرم زغال و به‌طور متوسط برابر با ۱۳۰ کیلوگرم زغال تولید می‌شود.

گزارش از علی پروانه 

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

گزارش تصویری

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
css.php