یکشنبه
۱ بهمن , ۱۳۹۶
کد خبر : 28855
۱۲:۴۷:۰۳ - دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶
105 views
چهارمین برآورد تولید شکر جهانی در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶

چهارمین برآورد تولید شکر جهانی در سال ۲۰۱۷-۲۰۱۶

[highlight] نیشکرنیوز: [/highlight] قراردادهای آتی شکرخام در بازار نیویورک، در ۱۰ ماه منتهی به ۲۲ مارس به پایین­ترین سطح خود سقوط کرد، ثبت رکورد تحویل در قرارداد ماه مارس نشان داده است که عرضه هنوز هم در دوره آتی بیش از اندازه می باشد. در نتیجه، ارزش قراردادهای آتی شکرخام در ۲۲ مارس به حداقل ...

[highlight] نیشکرنیوز: [/highlight] قراردادهای آتی شکرخام در بازار نیویورک، در ۱۰ ماه منتهی به ۲۲ مارس به پایین­ترین سطح خود سقوط کرد، ثبت رکورد تحویل در قرارداد ماه مارس نشان داده است که عرضه هنوز هم در دوره آتی بیش از اندازه می باشد. در نتیجه، ارزش قراردادهای آتی شکرخام در ۲۲ مارس به حداقل ۰۲/۱۷ سنت برای هر پوند رسید که پایین­ترین سطح  قیمتی پس از ماه می سال ۲۰۱۶ و منعکس کننده کاهش ۲۱٪ نسبت به قیمت ۴۹/۲۱ سنت برای هر پوند در ۶ فوریه گذشته است. قراردادهای آتی شکرسفید نیز متحمل افت قیمتی قابل توجهی شدند بطوری که قیمت هر تن شکرسفید قرارداد ۲۲ مارس به حداقل خود در سال ۲۰۱۷ یعنی ۷/۴۸۱ دلار برای هر تن رسید. این موضوع نشان دهنده افت تقریباً ۱۵ درصدی قیمت در مقایسه با بهای ۹/۵۶۴ دلاری برای هر تن شکر در ۲۲ فوریه ۲۰۱۷ (حدود سه ماه قبل) است.

علیرغم اینکه بازار همچنان در کسری شکر قرار دارد و به ضعیف­ترین دوره عرضه در سه ماهه دوم سال۲۰۱۷  وارد شده است، در حال حاضر فعالان بازار احتمال می­دهند تولید سال تراز ۱۸/۲۰۱۷ (اکتبر/سپتامبر) به سطح مازاد تولید برسد. این موضوع ممکن است در صورتی که شرایط آب و هوایی بهتر، اجازه دهد بازده محصول از سطح کاهش یافته سالهای ۱۶/۲۰۱۵ و ۱۷/۲۰۱۶ (بدلیل ال نینو و اثرات طولانی مدت آن در این فصل) بهبود یابد، با توجه به پتانسیل افزایش تولید در آسیا و ­آمریکا مرکزی، فصل آینده محقق خواهد گردید. علاوه بر این، این پیش بینی ممکن است با افزایش فعالیت کارخانجات بواسطه بارندگیهای بهتر در این سال و همچنین قیمت های بالای شکر، تقویت شود.

نهایتاً، اتمام سهمیه های تولید شکر اتحادیه اروپا از اول اکتبر ۲۰۱۷ نیز به افزایش قابل توجهی در تولید شکر چغندری در فصل آینده منجر خواهد شد.

ما در حال حاضر، چهارمین برآورد تولید شکر جهانی را برای سال ۲۰۱۶/۱۷ ارائه می کنیم. همانگونه که در ماه دسامبر پیش بینی کردیم، آمار و اطلاعات ما نشان می دهد که کاهش شدید تولید سال ۲۰۱۵/۱۶  تا حدودی در این فصل معکوس خواهد شد. با این حال، تولید سال ۲۰۱۶/۱۷  نسبت به برآورد ماه دسامبر،  ۲٫۳ میلیون تن کاهش یافته است و در حال حاضر به نظر می رسد کل تولید شکر به رقم ۹/۱۷۶ میلیون تن برسد که ۹/۷ میلیون تن بیشتر از تولید سال ۲۰۱۵/۱۶  خواهد بود. بازبینی روبه بالا برای برزیل، اتحادیه اروپا و روسیه بیش از کاهش جبران شده برآورد تولید برای هند، ایالات متحده، گواتمالا، فیلیپین و اندونزی است.

یادآوری می­شود که F.O.Licht­، معادل شکر چغندرهایی که به محصول نهایی شکر کریستالی[۱] تبدیل نشده را در برآوردهای تولید شکر خود به حساب نمی­آورد (مثلاً مقادیر شکر قابل استحصال از چغندری که برای اتانول سوختی مورد استفاده قرار گرفته است­). لذا این مسئله می­تواند دلیل اختلاف گزارشات این نشریه با آمارهای برخی از انجمن­های شکر و ارقام رسمی اتحادیه اروپا باشد. بعلاوه تمام اطلاعات ارقام تولید برحسب ارزش خام ارائه شده­اند و برای تبدیل به ارزش­سفید می­توان از ضریب ۹۲/۰استفاده نمود.

ممکن است عنوان شود که پیش­بینی­های تولید ما براساس سال زراعی هر کشور ارائه شده است در حالی­که اینگونه نیست و مقادیر محاسبه شده جهت پیش­بینی تراز شکر جهانی برای هر کشور بر مبنای یک دوره زمانی متحده الشکل (اکتبر/سپتامبر) می­باشد چرا که این نکته پیش شرط پیش­بینی­های مربوط به تغییر موجودی (یعنی مازاد/کسری) در طول یک سال است.

شکر چغندری

تولید جهانی شکر چغندری در مقایسه با پیش بینی ماه دسامبر، بیش از ۵/۰ میلیون تن افزایش داشته است و در حال حاضر برآورد می شود به ۷/۳۹ میلیون تن برسد که ۶/۴ میلیون تن بیشتر از سال قبل خواهد بود.

اتحادیه اروپا

در این فصل، محدودیت نظام سهمیه بندی تولید شکر اتحادیه اروپا به پایان می رسد. بسیاری از تولیدکنندگان این اتحادیه، اعلام کرده اند که قصد دارند تولید شکر خود را از سال ۱۸/۲۰۱۷ بشدت افزایش دهند و یک واکنش عرضه قابل توجهی را می توان انتظار داشت. در حال حاضر پیش بینی شده است که تولید شکر اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶/۱۷  با ۹/۱ میلیون تن افزایش به ۹/۱۶ میلیون برسد. این رقم به دلیل افزایش تولید تولید کنندگان بزرگ این منطقه یعنی فرانسه، لهستان و جمهوری چک و علیرغم کاهش اندک تولید در آلمان، در حدود  ۲۲۸٫۰۰۰ تن بیشتر از برآورد ماه دسامبر است.

در حال حاضر به نظر می­رسد تولید شکر فرانسه در سال ۱۷/۲۰۱۶ به ۴٫۵  میلیون تن برسد که ۱۰۳۰۰۰ تن بیشتر از پیش بینی قبلی است چرا که احتمال می رود سهم کمتری از آن برای تولید اتانول مورد استفاده قرار گیرد. میزان تولید سال قبل در حدود ۳/۴ میلیون تن بود.عملکردهای محصول تا حدودی تحت تاثیر شرایط نامساعد آب وهوایی دوره زراعی گذشته بوده است. اتحادیه پرورش دهندگان چغندر فرانسه[۱] (CGB)  پیش بینی کرده است که متوسط عملکرد چغندرقند در سال ۱۷/۲۰۱۶ از ۸۷ تن در هکتار سال قبل و متوسط پنج ساله ۷/۸۹ تن در هکتار، به  ۸۴ تن در هکتار )با محتوای ۱۶٪  قند) کاهش داشته باشد. سطح زیرکشت چغندر قند در سال ۲۰۱۶ با ۹/۳ درصد افزایش نسبت به سال قبل آن، از ۳۸۵۰۰۰ هکتار به  ۴۰۰۰۰۰ هکتار رسیده است و انتظار می رود در سال۲۰۱۷/۱۸  حدود ۲۰ درصد افزایش داشته باشد.

چشم انداز تولید شکر آلمان با بیش از  ۴۰۰۰۰ تن کاهش به رقم ۷/۳ میلیون تن می رسد که  دلیل آن میتواند تاثیر منفی شرایط آب و هوایی در اواخر دوره زراعی روی ضریب استحصال قند باشد.

لهستان در دوره تولید ۱۷/۲۰۱۶، در حدود ۲/۲ میلیون تن شکر تولید کرده است که بیش از ۱۰۰۰۰۰ تن بیشتر از برآورد گذشته و ۶/۱ میلیون تن بیشتر از تولید فصل قبل می باشد. دوره زراعی متعادل با شرایط آب و هوایی مطلوب، در اوایل ژانویه به پایان رسید. متوسط عملکرد۶۵  تن در هکتار، منجر به تولید حدود  ۳/۱۳ میلیون تن چغندرقند شد. این رقم در مقایسه با تولید ۴/۹ میلیون تنی سال ۲۰۱۵ (با میانگین عملکرد ۶/۵۴ تن در هکتار)، رشد قابل توجهی را نشان می دهد. سطح زیر کشت در سال ۲۰۱۶ نیز با حدود ۱۸٪ افزایش به ۲۰۳،۰۰۰ هکتار رسید.

دوره زراعی سال۲۰۱۶/۱۷  چغندرقند در هلند، با عملکرد ۳/۱۳ تن شکر سفید در هکتار، در ۷ ژانویه به پایان رسید که در مقایسه با دو سال گذشته، کوتاه تر بوده است که تا حدودی به دلیل به دلیل شرایط آب و هوای نامناسب در طول فصل رشد می باشد. این دوره ۱۰۹ روز به طول انجامید و در مجموع ۱ میلیون تن شکرتولید شد. سطح زیر کشت نسبت به سال قبل در حدود ۱۸٪  افزایش داشت. پیش بینی می شود که سطح زیرکشت چغندرقند برای سال ۲۰۱۷/۱۸  به حدود ۸۴۵۰۰  هکتار برسد.

در انگلستان، محصول چغندر کمتر از سال قبل است و با مختصری کاهش در میزان عملکرد، پیش بینی می شود تولید به کمتر از ۱ میلیون تن برسد. بعد از یک شروع مرطوب برای فصل رشد، کارخانه بدلیل دادن فرصت بهتر برای رشد و دستیابی به حداکثر عملکرد تولید چغندرقند، با تاخیر شروع به فعالیت کردند. صنعت شکر بریتانیا در این فصل، فرایند تولید اتانول از چغندر را به دلیل وجود محصول کمتر چغندر متوقف کرد.این کشور در نظر دارد با ۲۵% افزایش سطح زیر کشت برای  سال۲۰۱۷/۱۸ ، سطح مورد نظر را به ۱۰۰۰۰۰ هکتار برساند.

در مجموعه اتحادیه اروپا، عملیات فراوری چغندرقند در جمهوری چک با ثبت رکورد جدید به پایان رسید است. کل چغندرقند فراوری شده در هفت کارخانه شکر به حدود۵  میلیون تن رسید که تقریباً دو برابر رقم ۷۴/۲ میلیون تنی سال گذشته است. عملکرد شکر در هکتار نیز بالاتر از سال گذشته بود، و در نتیجه تولید شکر به حدود ۶۵/۰ میلیون تن رسید که ۳۱٪ بیشتر از سال قبل است.عملیات فرآوری در ۸ سپتامبر آغاز و در ۱ فوریه به پایان رسید.

سایر اروپا

دوره زراعی سال ۲۰۱۶/۱۷  چغندرقند در  روسیه، با اتمام فعالیت آخرین کارخانه تولید شکر چغندری و فرآوری مجموعاً ۲/۴۶ میلیون تن چغندرقند، در تاریخ ۴ مارس به پایان رسید. لازم بذکر است که میزان چغندر فرآوری شده سال قبل در حدود ۳/۳۴ میلیون تن بوده است.

این افزایش، ناشی از افزایش ۵ درصدی سطح زیرکشت و افزایش متوسط عملکرد چغندر از ۳۸ تن در هکتار سال قبل به ۷/۴۶ تن در هکتار است، این در حالی است که ضریب استحصال شکر در این فصل کاهش داشته است. در مجموع، انتظار می رود کل تولید شکر چغندری (شامل قندگیری از ملاس) به حدود ۶/۶ میلیون تن برسد که در مقایسه با پیش بینی ماه دسامبر بیش از ۴/۰ میلیون تن و در مقایسه با تولید سال قبل بیش از یک میلیون تن افزایش نشان می دهد.

عملیات فرآوری چغندرقند سال ۲۰۱۶/۱۷  اوکراین در ۱۱ ژانویه، با تولید نهایی حدود ۲/۲ میلیون تن شکر چغندری به پایان رسید که ۴۵ درصد بیشتر از سال قبل بوده است. این فرایند از۲۰ آگوست آغاز شده بود و  ۴۲ کارخانه شکر در این فصل فعال بودند. با توجه به اینکه شرایط مطلوب بازار جهانی به تولید کنندگان محلی اجازه صادرات شکر می­دهد، انتظار سطح زیر کشت چغندر برای محصول سال ۱۸/۲۰۱۷ افزایش بیشتری داشته باشد.

برآورد می شود که تولید شکر ترکیه با ۳/۰ میلیون تن افزایش به رقم ۷/۲ میلیون تن برسد، شواهد نشان می­دهد که شرایط آب و هوایی در این فصل اجازه خواهد داد تا این کشور به رقم کامل سهمیه تولید خود دست یابد. این سهمیه در این فصل معادل  ۶ درصد افزایش داشته است اما شرایط نامساعد آب و هوایی در طول سال ۲۰۱۵/۱۶  اجازه نداد تا تولیدکنندگان  به  طور کامل از سهمیه استفاده کنند، لیکن در این فصل افزایش شدیدی  خواهند داشت.

تولید شکر چغندر در خارج از اروپا

تولید شکر چغندری در خارج از اروپا نسبت به برآورد قبلی، در حدود ۵/۰ میلیون تن کاهش یافته است و در حال حاضر به نظر می رسد به ۷/۹ میلیون تن برسد که تغییر بسیار جزئی نسبت به تولید ۶/۹ میلیون تنی سال گذشته نشان می دهد. تولیدکنندگان اصلی این منطقه عبارتند از ایالات متحده، مصر، چین، ایران و ژاپن.

تولید شکر چغندری ایالات متحده با ۲۴/۰ میلیون تن کاهش، به ۶/۴ میلیون تن رسیده است. گرم شدن دمای هوا در بخش­های گسترده­ای از مناطق زیرکشت چغندرقند، باعث وارد شدن خسارت زیاد به میزان  قند ذخیره شده در محصول شد. سطح برداشت عملاً بدون تغییر باقی مانده است. عملکرد بالای چغندر در ابتدا، انتظارات برای تولید شکر چغندری این کشور را افزایش داد.

چین در حال حاضر در فصل زراعی ۲۰۱۶/۱۷  ، بیش از ۱/۱ میلیون تن شکر چغندری تولید کرده است که ۹/۰ میلیون تن بیشتر از سال گذشته و تقریباً معادل برآورد قبلی ما است. میزان تولید در تمام مناطق زیرکشت چغندر، در مقایسه با سال گذشته بالاتر بود، اما بیشترین افزایش در منطقه مغولیای داخلی[۲] رخ داد، تولید در این منطقه نسبت به سال قبل در حدود ۵۸% افزایش داشته است.

تولید شکر نیشکری

انتظار می رود با توجه به بهبود قوی وضعیت تولید در برزیل، تولید شکر نیشکری جهان در فصل جاری پس از دو سال کاهش متوالی، با ۲/۳ میلیون تن افزایش مواجه شود. کل تولید شکر نیشکری جهان ممکن است به  ۲/۱۳۷ میلیون تن برسد، که با این حال ۸/۲ میلیون تن کمتر از برآورد ماه دسامبر می باشد. دلیل اصلی این امر را میتوان به کاهش شدید تولید هند نسبت داد. تولید شکر نیشکری آسیا در این فصل به ۹/۵۵ میلیون تن (در مقایسه با ۸/۵۹ میلیون تن سال ۱۶/۲۰۱۵) می رسد که ۴۱٪  شکر نیشکری تولیدی جهان و کمترین سطح تولید پس از سال ۱۰/۲۰۰۹ می باشد. تولید شکر نیشکری امریکای جنوبی می تواند به ۱/۴۸ میلیون تن (در مقایسه با ۲/۴۲ میلیون تن سال ۱۶/۲۰۱۵) برسد که ۳۵٪  شکر نیشکری تولیدی جهانی است. تولید شکر نیشکری امریکای شمالی و مرکزی می تواند به ۲/۱۸ میلیون تن (در مقایسه با ۶/۱۷ میلیون تن سال ۱۶/۲۰۱۵) برسد که ۱۳٪  شکر نیشکری تولیدی جهانی است. تولید شکر نیشکری آفریقا می تواند به ۷/۹ میلیون تن (در مقایسه با ۱/۹ میلیون تن سال ۱۶/۲۰۱۵) برسد که ۷٪  شکر نیشکری تولیدی جهانی است. تولید شکر نیشکری اقیانوسیه می تواند به ۴/۵ میلیون تن (در مقایسه با ۳/۵ میلیون تن سال ۱۶/۲۰۱۵) برسد که ۴٪  شکر نیشکری جهانی است.

آسیا
به نظر می­رسد تولید شکر نیشکری آسیا در سال ۱۷/۲۰۱۶ با ۹/۵۵ میلیون تن، در حال سقوط به پایینترین سطح خود طی هفت سال گذشته است  در حالیکه این رقم برای سال قبل معادل ۸/۵۹ میلیون تن و ۹/۲ میلیون تن کمتر از برآورد ماه دسامبر است. دلیل این کاهش، تجدید نظر رو به پایین در تولید هند، فیلیپین، اندونزی و گواتمالا می باشد. تولید شکر این قاره در دو سال پیش به رکورد ۹/۶۶ میلیون تن رسیده بود.

هند به دلیل خشکسالی در ماهاراشترا و کارناتاکا و کاهش سطح زیرکشت و همچنین میزان عملکرد نیشکر در این مناطق، برای دومین سال متوالی با کاهش تولید شکر مواجه شده است. در حال حاضر با پایان یافتن فصل خرد کردن در این دو ایالت، احتمال می رود که تولید شکر در سرتاسر هند از رقم ۴/۲۷ میلیون تن سال گذشته به ۲۲ میلیون تن ( معادل ۲/۲۰ میلیون تن ارزش سفید) کاهش یابد. این نشان دهنده کاهش بیش از ۵/۰میلیون تنی نسبت به برآورد ۶ فوریه و ۵/۲ میلیون تن کمتر از پیش بینی ماه دسامبر است. در واقع، این رقم پایین ترین سطح تولید پس از سال ۱۰/۲۰۰۹ خواهد بود.

عملیات خرد کردن نیشکر تایلند در سال ۲۰۱۶/۱۷ ،  در ۶ دسامبر (با تاخیری نزدیک به دو هفته نسبت به سال قبل بدلیل اختلال در برداشت ناشی از طولانی تر شدن زمان بارندگیهای فصلی) آغاز شد. انتظار می رود خشکسالی اوایل سال جاری تایلند باعث کاهش تولید نیشکر از ۹۴ میلیون تن سال قبل به حدود ۹۰ میلیون تن در سال شود. با این حال پیش بینی می شود که تولید شکر بدلیل ضریب استحصال بهتر، همچنان در سطح ۱۰  میلیون تن بدون تغییر باقی بماند.

برآورد تولید شکر نیشکری چین برای سال ۲۰۱۶/۱۷  با ۱/۰ میلیون تن کاهش به ۶/۹ میلیون­تن می­رسد، با این حال، هنوز هم از ۵/۸ میلیون تن شکر تولیدی سال گذشته بالاتر است. میزان تولید در بزرگترین استان تولید کننده این کشور ( گوانجی) ممکن است نسبت به ارزیابی های اولیه ما افت مختصری را نشان دهد که علت آن، بسته شدن زودتر کارخانجات بدلیل کمبود نیشکر می باشد. از ۶ مارس، عملیات آسیاب ۳۶  کارخانه از ۹۶ کارخانه گوانجی به اتمام رسید است که ۱۴  کارخانه بیشتر از سال گذشته می باشد.

نهایتاً، چشم انداز تولید شکر فیلیپین با ۱۵/۰ میلیون تن کاهش، به ۲٫۱  میلیون تن می­رسد چراکه سرعت فعلی خرد کردن نیشکر نشان می دهد ممکن نیست این صنعت بتواند به اهداف اولیه خود برسد.

امریکای شمالی و مرکزی

پیش­بینی می­شود تولید شکر نیشکری در آمریکای شمال و مرکزی با حدود ۷/۰ میلیون تن افزایش در مقایسه با سال قبل، به ۲/۱۸ میلیون تن برسد و این تا حدودی به دلیل شرایط آب و هوایی بهتر است. این رقم ۴/۰ میلیون تن کمتر از پیش بینی ماه دسامبر است.

میزان نیشکر خردشده فصل۲۰۱۶/۱۷  گواتمالا بدلیل کاهش شدید عملکرد نیشکر افت نموده است لیکن بخشی از افت تولید با محتوای بهتر قند نیشکر جبران شده است. به این ترتیب چشم انداز تولید شکر این کشور را با ۱/۰ میلیون تن کاهش، کمتر از ۳ میلیون تن پیش­بینی می کنیم. این بدین معنی است که علیرغم انتظارات افزایش، تولید  ممکن است فقط بتواند به سطح سال گذشته برسد.

تولید سال ۱۷/۲۰۱۶ مکزیک با توجه به عملکرد ناامیدکننده نیشکر، با ۲/۰میلیون تن کاهش به ۴/۶ میلیون تن می­رسد. این بدان معنی است که تولید در محدوده سال گذشته متوقف خواهد شد. در حال حاضر به نظر می­رسد که عملکرد و محتوای قند نیشکر در حدود ۵/۴ درصد کمتر از سال گذشته است. این امر تا حدی با افزایش حدود ۹/۳ درصدی سطح زیر کشت جبران شده است.

پیش­بینی می­شود تولید شکر نیشکری فصل  ۲۰۱۶/۱۷ ایالات متحده آمریکا در سطح ۵/۳ میلیون تن سال قبل، بدون تغییر باقی بماند که نشان­دهنده کاهش ۱/۰ میلیون تن از چشم اندازهای قبلی است.

همچنان انتظار می­رود تولید شکر کوبا در فصل جاری ۲۰۱۶/۱۷  ، از ۶/۱ میلیون تن سال گذشته به ۸/۱ میلیون تن افزایش  یابد.) Azcuba مجموعه دولتی انحصاری شکر) گزارش­ داد که میزان تولید در اواخر فوریه  از مرز۱ میلیون تن گذشت، رقمی که تا به حال در دوره برداشت مشابه طی ۱۵  سال گذشته به آن نرسیده بود اما هنوز از برنامه عقب است. برداشت نیشکر کوبا در اواخر ماه نوامبر با فعالیت تعداد کمی آسیاب آغاز می شود و به تدریج در ماه فوریه با فعالیت همه آسیابها، به اوج خود می رسد. برداشت بطور رسمی در ماه آوریل به پایان می رسد، هر چند معمولاً برخی کارخانه ها ممکن است تا ماه می باز باقی بماند.

آمریکای جنوبی

برآورد می شود تولید شکر نیشکری امریکای جنوبی در فصل  ۲۰۱۶/۱۷با ۴/۰ میلیون تن افزایش نسبت به برآورد ماه دسامبر گذشته، به ۱/۴۸ میلیون تن برسد که در مقایسه با تولید ۲/۴۲ میلیون تن سال قبل، رشد قابل ملاحظه­ای را نشان می دهد.

 انتظار می رود تولید شکر برزیل در سال۱۷/۲۰۱۶ با حدود ۳/۰ میلیون تن افزایش نسبت به آخرین برآورد ما، به رقم ۶/۴۰ میلیون تن برسد که از ۲/۳۵ میلیون تن تولید سال قبل بیشتر بوده و بالاترین سطح تولید تاکنون می­باشد. این رقم حاصل اطلاعات بروز شده عملیات خردکردن نیشکر در اواخر فصل است. در حال حاضر به نظر می­رسد مجموع نیشکر خرد شده فصل ۱۷/۲۰۱۶ در منطقه جنوب مرکزی (CS) به حدود ۶۰۵  میلیون تن برسد که بیشتر از برآورد قبلی۵۹۸  میلیون تن می­باشد.

انتظار می­رود سهم نیشکر اختصاص یافته برای تولید شکر فصل ۲۰۱۷ آینده در منطقه جنوب مرکزی از ۵/۴۶ درصد به ۴۸ درصد افزایش یابد چرا که بدلیل قیمت بسیار بالای شکر (بر مبنای ارزش پول رایج داخلی این کشور)، برخی از کارخانجات مستقل تولید اتانول، ظرفیت تولید شکر خود را افزایش داده اند. پیش­بینی می­شود عملکرد نیشکر در سال جاری به دلیل بارندگی های فراوان ماه­های اخیر بهبود یابد. لیکن بعید به نظر می­رسد به رکوردهای قبلی خود برسد چرا که تاثیر عدم کشت مجدد نیشکر در سالهای اخیر همچنان باقی است. همچنین تخمین زده شده است نیشکر معوقه فصل ۲۰۱۶ برای سال ۲۰۱۷  به بیش از ۵ میلیون تن نرسد در حالی که از حجم نیشکر خرد شده سال ۲۰۱۶، حدود ۳۵ میلیون تن متعلق به نیشکر معوقه سال ۲۰۱۵ بوده است. علاوه بر این، به احتمال زیاد نرخ کاشت مجدد مزارع نیشکر از سطوح پایین ۱۰-۱۲درصد در سالهای اخیر به ۱۷-۱۸درصد بهبود خواهد یافت، لذا از سطح قابل برداشت تا حدودی کاسته خواهد شد زیرا اولین محصول نیشکر مجدد کاشته شده، برای خرد کردن در فصل ۱۹/۲۰۱۸ قابل دسترسی خواهد بود. در مجموع، به نظر می­رسد در حدود ۶/۳۵ میلیون تن شکر از خردکردن ۵۸۰ میلیون تن نیشکر تولید شود که احتمالا همانند محصول سال ۱۸/۲۰۱۷ خواهد بود.

در حال حاضر بنظر می رسد تولید در دیگر کشورهای این قاره در محدود پیش بینی ماه دسامبر، با یک افزایش جزئی در تولید آرژانتین و بدون تغییر برای کلمبیا و پرو باشد.

آفریقا
انتظار می رود تولید شکر نیشکری آفریقا در سال ۲۰۱۶/۱۷  به ۷/۹ میلیون تن برسد در حالی که این رقم برای سال  ۱۵/۲۰۱۵ معادل ۱/۹ میلیون تن بوده است. این موضوع تا حد زیادی به ثبات تولید در دو تولید کنندگان برتر این منطقه یعنی آفریقای جنوبی و مصر و تاخیر برنامه توسعه در اتیوپی مربوط می شود. این پیش بینی نزدیک به ۲/۰ میلیون تن بیشتر از برآورد ماه دسامبر می باشد.

تولید شکر در دو تولید کننده برتر این قاره ( آفریقای جنوبی و مصر)، بدون تغییر نسبت به پیش بینی های قبلی، بترتیب معادل ۷/۱ میلیون تن و ۱/۱ میلیون تن تخمین زده شده است.

افت ناشی از خشکسالی در تولید سوازیلند، عرضه کننده کلیدی شکر به بازار اتحادیه اروپا چندان قوی نبود بطوری که تجدید نظر رو به بالا  ۶۹۰۰۰ تنی تولید کشور، باعث رسیدن به پیش­بینی تولید۰٫۶ میلیون تن شد که هنوز از رقم ۷/۰ میلیون تن یک سال قبل کمتر می­باشد. در سایر کشورهای این قاره، تغییرات مختصری پیش­بینی می­شود؛ موریس (۵۰۰۰- تن) و اوگاندا ( -۲۵۰۰۰ تن) کاهش، و برای زیمبابوه (۱۶۰۰۰ تن) افزایش.

 

اقیانوسیه
برآورد شده است که تولید شکر  ۲۰۱۶/۱۷ اقیانوسیه همچنان در محدوده ۴/۵  میلیون تن باقی بماند که از تولید ۳/۵ میلیون تن سال قبل بیشتر و نسبت به برآورد ماه دسامبر بدون تغییر است.

عملیات خردکردن نیشکر سال ۲۰۱۶ استرالیا تحت تاثیر بارندگی قرار گرفت و تا ژانویه ادامه یافت. با این حال، هنوز تخمین زده می شود تولید شکر از ۱/۵ میلیون تن سال گذشته به ۲/۵ میلیون تن در فصل جاری افزایش یابد که بدون تغییر نسبت به پیش بینی ماه دسامبر است. عملیات  خرد کردن نیشکر در اواخر ماه می آغاز شده است.

تولید شکر فیجی در سال ۲۰۱۶ به دلیل آسیب شدید ناشی از توفان­های استوایی وینستون در فوریه سال ۲۰۱۶، از ۲۲۲۰۰۰  تن سال پیش به  ۱۳۹۰۰۰ تن کاهش یافته است که  ۲۵۰۰۰ تن کمتر از پیش بینی قبلی ما و پایین ترین سطح پس از سال۲۰۱۰/۱۱  است.

خلاصه
نشانه های فعلی برای سال زراعی ۲۰۱۶/۱۷  حاکی از آنست که تولید جهانی شکر با افزایش ۹/۷ میلیون تنی، احتمالاً به ۹/۱۷۶ میلیون تن برسد که این رقم بدلیل افزایش کاهش مورد انتظار تولید هند، در حدود۲٫۳  میلیون تن کمتر از برآورد قبلی ما است.

در حالی که هنوز خیلی زود است، باید گفت که مسائل اقتصادی نشان می­دهند تولید سال آینده ممکن است به طور قابل توجهی افزایش داشته باشد. در حال حاضر فرض شده است روند افزاش تولید شکر در برزیل تداوم داشته و تولید در اتحادیه اروپا نیز پس از لغو سهمیه بندی تولید در این منطقه و همچنین جهش مجدد محصول نیشکر در آسیا و امریکا مرکزی (در پاسخ به افزایش قیمت و شرایط آب و هوایی متعادل تر نسبت به دو سال گذشته) افزایش داشته باشد. لذا ممکن است افزایش تولید به رقم حدود۱۳  میلیون تن و مجموع تولید سال ۲۰۱۷/۱۸  به رقم بی­سابقه۱۹۰  میلیون تن شکر برسد. با این حال، باید گفت که اعلام نهایی و دقیق تولید، هنوز هم بسیار نامشخص است و به  شرایط آب و هوایی ماه­های آینده بستگی دارد.

[۱] – French Beet Growers Association

[۲] – Inner Mongolia

[۳] – crystal sugar

[highlight] نسخه پی دی اف این گزارش را از اینجا دانلود کنید [/highlight]

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

گزارش تصویری

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
css.php