سه شنبه
۱ اسفند , ۱۳۹۶
کد خبر : 7361
۱۸:۰۱:۱۴ - دوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴
190 views
گفتمان سازی علمی،  ضرورتی انکار ناپذیر

گفتمان سازی علمی، ضرورتی انکار ناپذیر

حسین محمدزاده هر مخاطب حقیقت جویی که کمی اهل تحلیل  محتوا باشد، اگر این فرصت را داشته باشد که در چند سال اخیر سخنان و سخنرانی های مدیر عامل شرکت توسعه نیشکر را مرور کند، بدون شک در نگاه نخست در می یابد که در این سخنرانی ها ، واژگان و ادبیاتی متفاوت مداوماً خود ...

حسین محمدزاده

هر مخاطب حقیقت جویی که کمی اهل تحلیل  محتوا باشد، اگر این فرصت را داشته باشد که در چند سال اخیر سخنان و سخنرانی های مدیر عامل شرکت توسعه نیشکر را مرور کند، بدون شک در نگاه نخست در می یابد که در این سخنرانی ها ، واژگان و ادبیاتی متفاوت مداوماً خود را به صحنه می آورند.
واژگان و  ادبیاتی که نقطه ثقل و گرانیگاه همه آنها، تولید حداکثری و تولیدی خود آگاه و بهره گیری کامل از پتانسیل های موجود است. این دستور واژگانی و این ادبیات برای رسیدن به تولیدی متوازن و ساختن یک حوزه اقتصادی قابل دفاع همواره متوصل به نگره ای علمی بوده اند.
بسامد واژگانی که منجر به ادبیاتی ویژه می شوند، از طریق ساختن یک مشروعیت علمی، نقشی تعیین کننده در تحول اقتصادی یک مجموعه بزرگ تولیدی ایفا می کنند.
در همین راستا توجه مثال زدنی مقام ارشد شرکت به جایگاه تحقیقات و آموزش، عنصری کمیاب در مدیران اجرایی کشور است، معمولاً دلمشغولی های تولید چندان زیاد هستند که دست به کار شدن برای ساختن و پرداختن یک  گفتمان علمی، هیچگاه اولویتی دست اول قلمداد نمی شود.
اما قدم گذاشتن توسعه نیشکر در سومین دهه ی حیات خود به درستی          می طلبد که پوست اندازی تازه ای رخ دهد. لذا تلاش مجدانه برای خلق و پردازش یک گفتمان علمی و دور شدن از تولیدی عادت زده و عادت شده امری مهم و حیاتی قلمداد می گردد.
لذا امروز بیش از هر زمان دیگری رخنمون شدن گفتمان علمی و به تدریج فربه شدن ان را در توسعه نیشکر باید به فال نیک گرفت.
درک این نکته که هیچ روش تولیدی ازلی و ابدی نیست  و هیچ طرح و   برنامه ای نیست که بتواند برای همیشه تمامی سؤالات ما را در عرصه تولید پاسخ دهد، لزوم توجه به گفتمان سازی علمی و حقانیت آن را ، بیش از پیش برابر چشم می گذارد.
زیرا گفتمان علمی توانایی خودپالایی و نقد خود را نیز فراهم می کند پس این توانایی را دارد که خود را در مسیر ارزیابی و نقد مداوم قرار دهد.
از سوی دیگر نباید فراموش کرد که هویت ها منبعث از گفتمان ها هستند، هویت های کارآمد و کارساز و مولد اگر از سرچشمه های دانش علمی تغذیه کنند، بهتر می توانند پاسخگوی سؤالات و مشکلات در یک پروژه رو به رشد باشند.
اتخاذ این رویکرد علمی توسط مدیریت ارشد شرکت، به خوبی در نقشی که به مؤسسه تحقیقات و آموزش توسعه نیشکر تفویض شده، منعکس است.
دادن هویت مستقل به مؤسسه تحقیقات و آموزش توسعه نیشکر، دعوت به ساختار شکنی فضاهای عادت شده، تلاش برای نزدیک کردن مؤسسه به شرکتی بیش و کم دانش بنیان و تفویض اتوریته و قدرت لازم برای تصمیم گیری نهایی و زدن حرف آخر توسط مؤسسه، همگی نشان از اراده معطوف به دانستن و قرار دادن تولید در ذیل تحقیق دارد و این تصمیمی شجاعانه است.
شاید امروز در توسعه نیشکر بیش از هر زمان دیگری حجت بر همه آنانی که اهل تحقیق و کاوش علمی هستند تمام شده است، اگر حرف نویی داریم اگر می خواهیم طرحی نو در اندازیم، این فرصت را غنیمت بدانیم و به این کلام پیامبر نور و روشنی حضرت محمد (ص) ختمی مرتبت اقتدا کنیم که می فرمایند؛

“هرکس دری از خیر بر او گشودند، فرصت غنیمت شمارد که نداند چه وقت بسته خواهد شد”

بر چسب ها:
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

گزارش تصویری

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
css.php