سه شنبه
۱ اسفند , ۱۳۹۶
کد خبر : 12752
۱۱:۲۷:۴۰ - شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۵
114 views
بهمن دانایی:کشت پائیزه چغندر قند در گرو سرمایه گذاری

بهمن دانایی:کشت پائیزه چغندر قند در گرو سرمایه گذاری

برنامه های هوشمند برای تغییر و استفاده از همه امکانات مادی سرزمینها، از جمله ضرورتهای اجتناب ناپذیر برای پیشرفت و افزایش رفاه مادی به حساب می آیند. ...

بهمن دانایی – دبیر انجمن صنفی کارخانه های قند و شکر

نیشکرنیوز – برنامه های هوشمند برای تغییر و استفاده از همه امکانات مادی سرزمینها، از جمله ضرورتهای اجتناب ناپذیر برای پیشرفت و افزایش رفاه مادی به حساب می آیند. آن دسته از جامعه هایی که در تدوین و اجرای برنامه های هوشمند و مدیریت شده در چارچوب قاعده تغییر برای پیشرفت، سریعتر عمل کرده اند در پله های بالاتری از توسعه اقتصادی ایستاده اند. سرزمین ایران با داشتن منابع غنی، جغرافیای مناسب و ژئوپولتیک قوی، نیروی انسانی تحصیلکرده و آب و خاک مناسب می تواند در مسیر تغییر برای رشد، گامهای بلندی بردارد. این گامها و اقدامهای مفید به ویژه در بخش کشاورزی که همواره و حتی در بدترین شرایط رشد بالا داشته است از درجه ضرورت بالاتری برخوردارند. دولت مستقر فعلی بر پایه همین دیدگاه است که برخی برنامه های ملی و مفید برای استفاده از همه امکانات ایران را در دستور کار قرار داد.
یکی از این طرحها در زیر بخش زراعت، احیاء کشت برخی محصولات موسوم به صیفی از جمله محصول چغندرقند است که به «کشت پائیزه» مشهور شده است و اکنون پس از مطالعات کارشناسی در دستور اجرا قرار دارد.
نتایج مطالعات نشان می دهد کشت پائیزه چغندرقند به دلیل اینکه ۵۰ درصد آب بری کمتری نسبت به کشت بهاره دارد و با عنایت به اینکه کمبود منابع آب یک مسأله حیاتی برای ایران شده است، می تواند به درستی اجرا شود. تجربه و مطالعات همچنین نشان میدهد افزایش بهره وری ۱٫۵ برابری کشت پائیزه چغندرقند نسبت به کشت بهاره، تقویت خاک و غنیسازی اراضی کشاورزی برای افزایش راندمان پس از برداشت چغندر به ویژه محصول گندم از مزیتهای قابل اعتنای این طرح است.
واقعیت این است که طبیعت چغندرقند گونه ای است که کشت گندم پس از کشت چغندر در اراضی زراعی را دستکم ۲ تا ۳ تن افزایش می دهد که عدد بسیار قابل توجهی است. علاوه بر این کشت پائیزه چغندر قند به کاهش واردات شکر منجر می شود و اشتغال در استانهای محروم و به ویژه استانهای مرزی را تقویت میکند. راهاندازی کارخانه های قند برای تبدیل چغندر تولیدی در استانهای خوزستان و ایلام و افزایش فعالیت کارخانه های موجود از مزیتهای طرح کشت پائیزه است و آن را در اندازه یک طرح ملی ارتقا میدهد.
مزیتهای برشمرده شده که باید از قوه به فعل تبدیل شود اما در عمل متأسفانه با برخی تنگناها مواجه است که عدم توجه به این مشکلات و پابرجا ماندن آنها می تواند انگیزه های کار و سرمایه گذاری را زایل کند. یکی از چالشهای بسیار سرنوشت ساز و کاهش دهنده انگیزه سرمایه گذاری در احداث کارخانه های قند تداوم سیاست قیمتگذاری دستوری است که هنوز شاهد آن هستیم. عقل و منطق اقتصادی میگوید، سرمایه گذاری در شرایط اعمال اراده یک گروه کوچک تحت هر عنوان بر سرمایهگذاری اثر منفی دارد. کدام سرمایه گذاری حاضر است میلیاردها تومان سرمایه خود را در تولید محصول به کار گیرد که اختیار قیمت گذاری و تولید و توزیع آن را یک گروه کوچک بوروکرات دراختیار بگیرند.تجربه چهار دهه اخیر نشان می دهد تا زمانی که این سازوکار وجود دارد و تا زمانی که مدیران سازمانها و نهادهای دولتی با استفاده از شرایط اضطرار قیمت شکر کارخانه ها را دو تکه کرده و وعده می دهند اگر کارخانه ها به قیمت توافقی شکر عرضه کنند دولت مابه التفاوت میدهد، اما نمی دهد، انگیزه سرمایه گذاری وجود نخواهد داشت.
از طرف دیگر مادامی که نوسان در سیاستهای کلان اقتصادی مثل سلیقه ای شدن نرخ تعرفه واردات، نرخ ارز، نرخ سود بانکی، سیاستهای صنعتی و دستکاری ارادی در قیمت تمام شده کارخانه ها وجود دارد، مشکل است فرد یا سازمانی را پیدا کرد که بخواهد در صنعت قند سرمایه گذاری کند. سرمایه گذار باید مطمئن باشد دولتها برای مصلحت سیاسی روزمره و مقطعی ناگهان دستور صفر شدن نرخ تعرفه واردات شکر را نمی دهند و یا ناگهان نرخ ارز را برای واردات شکر تثبیت نمی کنند. بنابر آنچه آمد، انجمن صنفی کارخانه های قند و شکر ضمن خرسندی از تحول کشت چغندر و استقبال از کشت پائیزه این محصول که برخی کارخانه ها اجرای آن را هم آغاز کردهاند خواستار توجه جدی سیاستگذاران محترم به چالشهای یادشده هستند. تردید نکنیم که پابرجا ماندن چالش های یادشده راه سرمایه گذاری در تولید شکر و احداث کارخانه ها را همچنان مسدود و یا باریک نگه خواهد داشت. باید توافق کارشناسی و عمومی برای اجرای طرح ملی کشت پائیزه چغندرقند را ضرورت اجتنابناپذیر دانسته و با همدلی و همراهی آن را از روی کاغذ به میدان عمل بکشانیم.

 

  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

گزارش تصویری

آخرین اخبار

تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب
css.php